Ay toprağı toplayan Chang’e 5 tekrar yörüngeye çıktı: İşte o anlar (VİDEO)

Çin'in tarihi Chang'e 5 görevinde bir başka önemli kilometre taşı geride kaldı. 1 Aralık'ta Ay'ın yüzeyine inen uzay aracı, sadece iki günde görevini tamamlayarak yörüngeye döndü. Çinli araştırmacılar, Chang'e 5'in planlandığı gibi Ay'dan başarıyla taş ve toprak örnekleri topladığını ve yakında Dünya'ya döneceğini duyurdu.

Chang'e 5'in yüzeyden çıktığı anlar (13 saniyeden başlar):

Çin'in Chang'e 5 görevi, toplamda dört farklı modülden oluşuyor. Modüllerden ikisi yüzeydeydi ve ikisi yörüngede idi. Çinli araştırmacılar, ay örneklerini toplayan modülün başarılı bir şekilde yörüngeye ulaştığını, ancak diğer iki modülle henüz kenetlenmediğini söyledi. Bu yanaşma süreci de çok zor bir görev olarak belirtiliyor. Ay ile Dünya arasında yaklaşık 2 saniyelik bir iletişim gecikmesi olduğu için yanaşma işlemleri de tamamen otonom olarak gerçekleşecektir. Chang'e 5'in Dünya'ya dönüşü şu anda 16-17 Aralık'ta planlanıyor. Ay yörüngesindeki yanaşma işlemi tamamlandıktan sonra, uzay aracının Dünya'ya dönmeden önce optimum aralık için belirli bir süre beklemesi gerekecek.

Chang'e 5'in başarılı dönüşü, uzay araştırmaları için tarihi bir an olarak kabul edilebilir. Sovyetler Birliği'nin 1976'da Luna 24'teki görevinden bu yana, benzer başarıya sahip hiçbir ülke yoktu. Yani tam olarak 44 yıl sonra nihayet Dünya'da yeni ay taşları göreceğiz.

Bunlara da Göz Atın

Uzaya Gidecek İlk Türke ‘Astronot’ ve ‘Kozmonot’ Yerine Uygun Bir İsim Aranıyor: İşte Sosyal Medyadan Gelen Öneriler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Uzay Programı'nın ardından uzaya gidecek Türkler için astronot ve kozmonot …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir