270 Yıllık Çeşmeye Babasının Adını Yazdıran AKP’li Çamlı: ‘Ruhuna Değdi’

270 Yıllık Çeşmeye Babasının Adını Yazdıran AKP’li Çamlı: ‘Ruhuna Değdi’

27 Kasım 2020 0 Yazar: admin

İstanbul Fatih'te 270 yıllık Mahmut Çeşmesi'ni yeniden inşa eden AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, çeşmenin üzerindeki kitabeye babasının adını yazdı. Tepkilere yanıt veren Çamlı, "Babam sağlıklıyken yaptırmak için çok uğraştı. Bu bizim talihimizdi. Hem ruhuna gitti hem de bir çeşmeyi canlandırdık. Nedir? Peki nedir? ? " İskenderpaşa Camii'nin Sarıgüzel Caddesi'ne bakan cephesine Mahmut tarafından yaptırılmıştır.1. Mahmut Çeşmesi, 2018 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yeniden inşa edilirken, kitaba AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı'nın babasının isminin eklenmesi tartışma yarattı. Reaktif uygulama, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat'ın açıklamalarıyla ortaya çıktı.

Polat, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 1.Mahmud Çeşmesi'nin orijinal kitabesinde "Ayn-ı dilcûy-ı şifalı çeşme-i Sultan Mahmud" şeklinde biten kitabenin "Sahibü" olarak eklendiğini belirtti. l hayrat merhum Ahmed Zeki Çamlı ruhiçün al-fatiha "duyurdu. Polat açıklamasında şu ifadeleri kullandı:“Toplumsal statünüz ne olursa olsun tarihi eserleri taklit etmek, yazıta babamızın adını yazma hakkı vermez. Özellikle padişahtan sonra ismini yazması Osmanlı döneminde öfke olur. Hürriyet'ten Fatma Aksu'nun aktardığı bilgiye göre Ahmet Hamdi Çamlı, eleştirileri haksız bulduğunu söyledi:

“1. 1918'de İstanbul'da çıkan Sarıgüzel yangınında bozulan taşların özellikleri. Mahmut 270 yıl önce. Babam uzun süre sağlığı için çok uğraştı ama başaramadı. Bize oldu. İkimiz de ruhuna gittik ve bir çeşmeyi canlandırdık. Öyleyse ne var? Aynısı yapıldı. Sadakatsizlik yoktu. Aile olarak son kuruşa kadar plan ve projeyi bizzat yaptık. O zamanın parasıyla 300 bin lira verdik. Sayın Ekrem İmamoğlu algı çalışmaları yaparak burayı siyasi gelire dönüştürmeye çalışıyor. İyiliğimiz için iyiliğimizi çamur atmak yerine, İstanbul'un işleriyle ilgilensin. Yanlış yanlış bilgi haberini düzeltmesini, kaldırmasını ve özür dilemesini Genel Sekreter Yardımcısından rica ediyorum. "