Çin uzayda vites yükseltiyor: Dev uzay istasyonu 2021’de fırlatılacak

Çin uzayda vites yükseltiyor: Dev uzay istasyonu 2021’de fırlatılacak

3 Ocak 2021 0 Yazar: admin

Son dönemlerde uzay araştırmalarına yaptığı yatırımlarla gündemde olan Çin, uzun süredir çalıştığı yeni uzay istasyonu için şimdi son aşamada. Yerel haber ajansı Xinhua'da yer alan habere göre, yeni uzay istasyonu Tiangong-3'ün (Sky Palace 3) ana modülü önümüzdeki bahar yörüngesine fırlatılacak.

Çin insanlı uzay programları başkanı Zhou Jianping konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Modül üzerindeki testlerin tamamlandığını ve lansman öncesinde son hazırlıkların yapıldığını söyledi. Zhou Jianping, Tiangong-3'te hizmet verecek taikonotların şu anda eğitim sürecinde olduğunu da belirtti.

Zhou Jianping, "Ana modülün lansmanından sonra Tianzhou-2 ve Shenzhou-12 adında iki görev planlıyoruz. Tianzhou-2 insansız bir kargo görevi olacak. Shenzhou-12 mürettebatlı bir görev olacak" ifadelerini kullandı. . İki görev için henüz net bir tarih verilmedi. Tiangong 3 uzay istasyonu modüler bir tasarıma sahiptir. Aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi, bir ana modül (çekirdek modül) ve iki deneysel modülden oluşmaktadır. Çinli uzay ajansı, deneysel modüllerin gelecek yıl yörüngeye de fırlatılacağını söyledi. Böylece 2022 yılına kadar Tiangong-3 tamamen tamamlanacak. Tiangong 3 modüler bir yapıya sahip olduğundan, istenirse ileride istasyona ekstra parçalar eklenebilir. Örneğin, Hubble'dan 300 kat daha güçlü olduğu söylenen Çin tarafından geliştirilen bir uzay teleskobu, Tiangong 3 ile yanaşabilir. Çin, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) projesine dahil olmadığından, insanlı uzun süre uzay görevleri. Bu anlamda Tiangong 3, Çin'in uzay keşif tarihinde çok önemli bir yere sahip olacak. Çin ayrıca Tiangong 3 için uluslararası ortaklık yapmaya hazır olduklarını ve diğer ülkelerin gerekli anlaşmalar yapılırsa uzay istasyonuna astronot gönderebileceklerini söyledi. Bu anlamda ISS'ye rakip yaratma hedefine de sahiptir.

Daha önce Tiangong 3'te Tiangong-1 ve Tiangong-2 mini istasyonlarında kullanılan önemli sayıda teknolojiyi test etmişti. 2011'de piyasaya sürülen Tiangong-1, 2018'de; 2016'da fırlatılan Tiangong-2, 2019'da Dünya'ya düştü. İki mini istasyon, toplam 5 taikonoya ev sahipliği yaptı.