Çorlu Tren Faciasını Takip Eden Gazeteciye Ceza, Acılı Anneye Dava…

Çorlu Tren Faciasını Takip Eden Gazeteciye Ceza, Acılı Anneye Dava…

7 Şubat 2021 0 Yazar: admin

Çorlu Tren Katliamı davası savcısı Galip Yılmaz Özkurşun, katliamla ilgili süreci en başından beri takip eden ve katliamdaki ihmali ve soruşturmadaki skandalları ortaya çıkaran gazeteci Mustafa Hoş'a 110 bin TL tazminat davası açtı. .

9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda Sel'i kaybeden Mısra Öz Sel, kendisine ve Çorlu ailelerinin avukatlarına dava açıldığını şu şekilde ifade etti:

“Mustafa Hoş, Çorlu Tren Katliamı'ndan cezalandırılıyor. Sanık olarak Salı günü mahkemeye gidiyorum. Avukatlarımıza açılmış davalar var. 25 kişinin katilleri iş başında. Bunda yanlış bir şey var!? Bu adalette bir sapma var! Hos, sosyal medya hesabından mahkeme kararıyla 40.000 TL'ye mahkum edildiğini duyurdu. Bilirkişi raporuna rağmen sorumluların yargılanmadığının altını çizen Hoş, “Çorlu treninde 7'si çocuk 25 kişi ihmal nedeniyle hayatını kaybetti. Eksikleri belge ve kanıtlarla ortaya çıkardım. Son uzman, "TCDD hatalı" dedi. Asıl sorumlu hala yargılanmıyor. Ama bugün hüküm giydim. Savcı Galip Yılmaz Özkurşun'un açtığı davada 40 bin TL para ödülü verildi. Kazanın ardından TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, Yol Bakım Onarım Şefi Özkan Polat ve Hat Bakım Onarım Sorumlusu Celaleddin Çabuk. Köprüler Şefi Çetin Yıldırım hakkında 2 ila 15 yıl hapis istemiyle "ihmal sonucu ölüme ve yaralanmaya neden olmak" suçlamasıyla dava açıldı.

Ekim 2020'de mahkemeye ulaşan son bilirkişi raporunda TCDD hatalı bulundu.

Raporun sonunda TCDD Genel Müdürlüğü Ar-Ge Birimi, Merkez ve 1. Bölge Demiryolu Emniyet ve Risk Yönetimi Müdürlükleri ile diğer ilgili müdürlüklerin kusurlu olduğu görüldü.

Raporda, koşulları ile ilgili gerekli önlemleri almadıkları, meteorolojik ve hava koşulları ile ilgili gerekli koordinasyonu sağlamadıkları belirtildi.