Eskişehir’de üniversite öğrencileri su yüzeyini temizleyen robot geliştirdi

Eskişehir’de üniversite öğrencileri su yüzeyini temizleyen robot geliştirdi

6 Ekim 2020 0 Yazar: admin

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ve Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) mezunu yedi öğrenci, kendi yazılımlarını da yaptıkları görüntü işleme teknolojisi ile özerk çalışan yerel su yüzeyi temizleme robotunun prototipini geliştirdi. .

Robot projesine danışmanlık yapan TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) 'den mekanik tasarım mühendisi Birkan Durmaz, TEKNOFEST 2020'den ödül alan öğrencileri tebrik etti. Yeni tip koronavirüs salgınında ekibin gece gündüz çalıştığını vurgulayarak Kendi çabalarıyla ve alnıyla başarılı olan Durmaz, "Bence bu başarıda en önemli şey çevreye ve dünyaya duyarlı bir proje geliştirebilmek ve mühendislik etiğine uygun bir prototip geliştirebilmektir." dedi. Dedi.

Su yüzeyinin kirli kısmını tespit edip temizleyip ardından yerine geri dönebilen robotun uzaktan kontrol etme imkanına sahip olduğunu belirten robot, "Herhangi bir sorun durumunda robotu geri getirebiliriz. Robotumuz TEKNOFEST 2020'deki en çarpıcı projeler. Robotumuzu daha da geliştireceğiz.Yapay zeka kullanarak bazı nesneleri daha iyi tanıtacağız.GPS ekleyeceğiz.Robotumuz muadilleri var ama fiyatı yaklaşık 90 bin lira. için robotumuzu ürettik. 5 bin lira. "Molla, yazılımı dahil hemen hemen tüm parçalarına sahip olan robot ile TEKNOFEST'te 415 takım arasında ikinci olmayı başardıklarını belirtti.

Kirlenmiş su kaynaklarının yüzeyden kolaylıkla temizlenmesi için çözüm üretme fikrinden yola çıkan ESOGÜ Mühendislik Projeleri Geliştirme Kulübü üyesidir. Geçtiğimiz yıl ESTÜ'den Ersin Molla ve ESOGÜ'den Serdar Sallanti, Miraç Yüksel, Sami Mert, Samet Aruca ve Mehmet Can Alpay ile mezun olan Serra Ertürk, 8 aylık bir çalışma ile su yüzeyi temizleme robotu yaptı.

Karşılığı 90 bin lira, biz 5 öğrenci kulübü bünyesinde proje yöneticisi olan Serdar Sallanti robotun yazılımında görev aldığını belirtti.

Sallanti, destekleri için Depares ve Proge şirketlerine teşekkür etti. Mekanik bölümlerden sorumlu Miraç Yüksel Çelik, yerel otonom su yüzey temizleme robotunun tasarımının tamamen kendisine ait olduğunu belirtti.

Yerli olarak geliştirilen robot, görüntü işleme teknolojisi yardımıyla nesnelerin uzaklık, renk, şekil ve kat atık bant sistemi gibi birçok özelliğini belirliyor. Gaziantep'te düzenlenen TEKNOFEST 2020 Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması'nda "Üniversite ve Üzeri" kategorisinde ikinciliğe layık görülen proje, manuel su temizleme teknelerinden farklı olarak havuzlarda da görevini rahatlıkla yerine getirebilmektedir. Projenin elektronik ve montaj bölümünde yer alan Ersin Molla, AA muhabirine su kirliliğinin dünyanın en büyük sorunlarından biri olduğunu hatırlattı.

Bu olumsuzluğu gidermek için "Otonom Su Yüzey Temizleme Robotu Projesi" ni hazırladıklarını belirten Molla, şöyle devam etti:

"Dünyanın pek çok yerinde manuel su temizleme kapları var ama göl veya akarsularda kullanımı zor. Robotumuzla gölleri, dereleri ve havuzları rahatlıkla temizleyebiliyoruz. Kullanılacak alana göre yeniden tasarlanabiliyor. Su yüzeyindeki tüm atıkları insana ihtiyaç duymadan toplayan robot, su yüzeyindeki atıkları kamera yardımı ile tespit ederek, kimseye ihtiyaç duymadan motoru ve kanatçıkları tamamen otonom olarak temizliyor.