Fahrettin Koca Konuşuyor: Normalleşme Adımları Gelecek mi?

Fahrettin Koca Konuşuyor: Normalleşme Adımları Gelecek mi?

25 Şubat 2021 0 Yazar: admin

1 Mart'ta başlayacak normalleşme öncesi yapılan Bilimsel Komite Toplantısında son günlerde aşı çalışmaları, artan vaka sayısı, mutasyonlu virüs, alarm verilen iller, normalleşmenin başlayacağı iller ve hangi yasaklar kaldırılacak.

miktarı 800 bin olacak. 4.5-5 milyona tamamlanması için çaba gösterilecek. Mart ayının sonuna kadar. İlk 800 bin aşı muhtemelen 10 gün içinde ulaşacak. Sözleşmeyi yaptığımız tarih 24 Kasım. 24 Kasım'da Sinovac ile bir sözleşme imzaladık. Toplam 100 milyon doz için sözleşme yaptık. Mart ayı sonunda 4,5 milyon doz ek BioNTech için bir sözleşme imzalandı. 30 milyona kadar isteğe bağlı. Uğur Hoca ile Mart ayından sonra önemi daha da artırmak için çaba göstereceğiz. Sputnik için ayrı bir hazırlığımız var. AstraZenica ile ilgili konuşmamız en başından beri devam ediyor. Ön sözleşme önümüzdeki 1-2 hafta içinde imzalanabilir. Yakından takip ediyoruz. Bu aşılama sürecini en geç Nisan ve Mayıs aylarında tamamlayabilmemiz bizim için önemlidir.

Toplamda en geç Nisan sonu, en geç Mayıs ayı sonuna kadar 105 milyon doz aşıya ulaşabileceğimizi biliyoruz. En geç Mayıs ayı sonuna kadar olacağını düşünüyoruz ki bu şimdi net. Bu 52,5 milyon insanımızı aşılamak anlamına geliyor. Bu, yine de aşı olacak 20 yaşın üzerindeki kişilerin sayısıdır. En geç Mayıs'a kadar bitirmek istediğimiz zamana kadar.

İkinci aşılamadan iki hafta sonra, yani ikinci aşılamadan 42 gün sonra koruma başlar. 65 yaşın üzerindeyiz ve 2 haftanın tamamlanmadığını biliyoruz. Fakat bu süreçte 65 yaş üstü illerde bir esneme yapılabilir. Aşılama oranı da parametreler arasında olacaktır.