Gökte Ararken Yerde Buldular: ‘Parçalanan Gezegen, Dünya’nın Kalbinde Yaşıyor’

Gökte Ararken Yerde Buldular: ‘Parçalanan Gezegen, Dünya’nın Kalbinde Yaşıyor’

30 Mart 2021 0 Yazar: admin

Independent Turkish'de yer alan habere göre yapılan yeni bir araştırma, Dünya'nın merkezinde saklanan kayaların eski Theia gezegeninin kalan son parçaları olabileceğini ortaya çıkardı. Bilim adamları milyarlarca yıl önce Mars büyüklüğündeki Theia adlı gezegenin Dünya ile çarpıştığını ve Ay'ın bu şiddetli çarpışmadan doğduğunu düşünüyor. Dünyanın derinliklerinde "LLSVP" adı verilen bir dizi yoğun kaya bloğu vardır. ABD'deki Arizona Eyalet Üniversitesi'nden bir ekip, bu devasa blokların Theia'nın parçaları olabileceğine inanıyor. Bu kaya bloklarından biri Afrika'nın altına, diğeri de Pasifik Okyanusu'nun derinliklerine gömüldü. Uzmanlar, bu iki büyük bloğun Dünya'nın manyetik alanının zayıflamasına neden olduğunu belirtiyor.

Afrika kıtasının altındaki yoğun kaya kütlesi (Jeokimya, Jeofizik, Jeosistemler)

Yeni çalışmanın baş yazarı Qian Yuan, Dünya'nın çekirdeğini çevreleyen bu blokların diğer Yuanlardan gelen kimyasallar olduğunu söyledi, Theia'nın mantosunun Dünya'nınkinden daha yoğun olduğunu ve bu nedenle mantonun bazı kısımlarının derinlere battığını söyledi. çarpışma sırasında Dünya'nın mantosu.

Dünya'nın çekirdeği ile dış kabuk arasında bulunan mantonun kalınlığı. yaklaşık 2 bin 860 kilometreye ulaşıyor. Bu katman, Dünya'nın toplam hacminin yüzde 84'ünü oluşturur. Yuan ve ekibi tarafından oluşturulan model, Theia'ya atfedilen kayaların Dünya'nın mantosunda bulunanlardan yüzde 3,5 daha yoğun olduğunu ve bu nedenle mantonun derinliklerine batmış olabileceğini ortaya çıkardı. Bulgularını 15-19 Mart tarihleri arasında sanal ortamda düzenlenen 52. Ay ve Gezegen Bilimi Konferansı'nda (Ay ve Gezegen Bilimi Konferansı) sunan Yuan, "Theia'nın perdesinin Dünya'nınkinden daha yoğun olabileceğini gösterdik" dedi.

Yuan'a Bu kayalar zamanla çekirdeğin yakınında ilerlemiş ve bilim adamlarının bugün sismik aktivite ile gözlemleyebilecekleri LLSVP'lerin konumuna ulaşmıştır. Yuan bunu şu şekilde açıkladı:Theia mantosundaki malzemeler Dünya'nın mantosunun en alt kısımlarına battı. Ve burada, sismik aktivitede gözlemlenen LLSVP'lere yol açan termokimyasal yığınlar oluşturmak için birikti. Araştırmanın arkasındaki ekibe göre, "Büyük Çarpışma" teorisi, Dünya-Ay sisteminin fiziksel özelliklerine uygun. Ancak, Theia'nın varlığını kanıtlayacak hiçbir keşif yapılmadı. Bu çarpışmanın yaklaşık 4,5 milyar yıl önce, Güneş Sisteminin oluşmaya başlamasından 20 ila 100 milyon yıl sonra meydana geldiği tahmin ediliyor. Gezegenin çekirdeğinin kaynaştığını ve muhtemelen yaşamın ortaya çıkması için gerekli kimyasalları saldığını öne sürüyor.