Hangisini Satın Almak Daha Mantıklı? Samsung Galaxy S20 FE ile Xiaomi Mi 10T’yi Karşılaştırdık

Hangisini Satın Almak Daha Mantıklı? Samsung Galaxy S20 FE ile Xiaomi Mi 10T’yi Karşılaştırdık

9 Mart 2021 0 Yazar: admin

Son zamanların en popüler fiyat / performans telefonlarından Samsung Galaxy S20 FE ve Xiaomi Mi 10T'yi karşılaştırdık. Bu iki popüler akıllı telefonun avantajları ve dezavantajlarını tasarım, ekran, performans ve kamera özelliklerini tek tek ele alarak anlatmaya çalıştık.

Akıllı telefonların fiyatı gün geçtikçe artıyor, bu da dikkatleri "premium" özellikler yerine iyi bir fiyat / performans dengesi sunan akıllı telefonlara çekiyor. Bu makale dizisinde, "Bu mu, bu mu?", Benzer fiyat etiketlerine ve özelliklere sahip modeller için sık sık dile getirdiğiniz. Soruyu cevaplamayı hedefliyoruz.

Serimizin ilk konukları, fiyat / performans dengesi ile son zamanların en çok dikkat çeken üst segment telefonları olan Samsung Galaxy S20 FE ve Xiaomi Mi 10T olacak. Hem Samsung Galaxy S20 FE hem de Xiaomi Mi 10T, Eylül 2020 itibarıyla tüketicilere tanıtılan cihazlardır ve her ikisi de 2020 amiral gemilerine eşdeğerdir. Ancak fiyat etiketlerini eşleştirmek için bu yazıda Galaxy S20 FE'yi 8 GB RAM, 256 GB depolama ve Mi 10T ile 8 GB RAM ve 128 GB depolama ile karşılaştırıyoruz.

Samsung Galaxy S20 FE ve Xiaomi Mi 10T:Hangisi daha iyi Tasarımınız var mı?

Karşılaştırmaya tasarım konusu ile başlamak için; Her iki telefonun da benzer bir tasarım diline sahip olduğunu söyleyebiliriz. Her iki akıllı telefon da delikli bir ekran tasarımına sahip olsa da Galaxy S20 FE, Galaxy S20 ailesinin diğer üyeleri gibi kamera deliğini ekranın üst orta kısmına yerleştiriyor; Mi 10 ailesinin diğer üyeleri gibi Mi 10T'de de ekranın sol üst köşesinde kamera deliği bulunuyor. Her iki akıllı telefon da ekran / gövde oranı açısından günümüz standartlarını karşılıyor.

Cihazların arkasını çevirdiğimizde benzer bir tasarımla karşılaşıyoruz. Her iki akıllı telefon da sol üst köşeye yerleştirilmiş dikdörtgen bir kamera modülüne ve cam benzeri plastik alaşımlı bir arka yüze sahip. Galaxy S20 FE, Galaxy Note 20 modellerinden simetrik olarak düzenlenmiş çoklu kamera kurulumuna sahipken, Mi 10T'nin üst kısmında büyük bir ana kamera ve altta daha küçük bir kamera kurulumu bulunuyor. Dürüst olmak gerekirse, tasarım söz konusu olduğunda her iki telefonu da diğerinin önünde tutmak çok kolay değil. Ancak Samsung Galaxy S20 FE'nin hem arka kamera dizisinde hem de ekran deliğinin yerleştirilmesinde simetriye daha fazla önem vermesi Mi 10T'yi yarım puan öne çıkarıyor. Ancak bu detaylar kullanıcı deneyimini doğrudan etkilemediği için simetriye önem vermeyen tüketiciler için her iki akıllı telefonun da benzer kalitede tasarımlara sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Samsung Galaxy S20 FE:8.5 Puan Xiaomi Mi 10T:8 Puan

Samsung Galaxy S20 FE vs Xiaomi Mi 10T:Ekran, ekran önemlidir …

Bir akıllı telefon kullanırken ekranla en çok etkileşim kurduğumuz için akıllı telefon ne tür bir ekrandır? sunduğu kalite, kullanıcı deneyimini doğrudan etkiler. Ekranın boyutu, yenileme hızı, çözünürlüğü ve kullanılan ekran paneli türü bu noktada en önemli özelliklerdir. Galaxy S20 FE ve Mi 10T, görüntü açısından farklı kategorilerde birbirine hakim. Bu nedenle hangisinin daha iyi ekrana sahip olacağı, tüketicilerin dikkat ettiği özelliklere bağlıdır. Hem Xiaomi Mi 10T hem de Samsung Galaxy S20 FE, kullanıcılara Full HD + çözünürlük sunuyor. Ayrıca Mi 10T'nin 6.67 inç ekran boyutuna ve Galaxy S20 FE'nin 6.5 inç boyutuna sahip olduğunu düşünürsek birbirine yakın ekran boyutlarına sahip olduklarını söyleyebiliriz. Mi 10T'nin "bir tıklama" önde olduğu bir diğer sorun da ekran yenileme hızıdır. Samsung Galaxy S20 FE, 120 Hz'lik yüksek yenileme hızı ile amiral gemisi gibi görünmese de Xiaomi Mi 10T'nin 144 Hz ekran yenileme hızı ile akıllı telefon sektöründe zirveye çıktığını söyleyebiliriz. Bu nedenle en azından Xiaomi Mi 10T'nin hem ekran yenileme hızı hem de ekran boyutu nedeniyle bir puan önde olduğunu söyleyebiliriz.

İki cihazın ekranları arasındaki en büyük fark, ekran paneli noktasında. Samsung Galaxy S20 FE, çoğu Samsung akıllı telefonu gibi, bir Süper AMOLED ekran paneliyle birlikte gelirken, Xiaomi Mi 10T bir LCD panele sahip. Kişisel görüşüm, AMOLED panel ile LCD panel arasındaki farkın 144 Hz ile 120 Hz veya 6.67 inç ile 6.5 inç arasındaki farktan daha önemli olduğu yönünde. Bu nedenle Galaxy S20 FE, ekran boyutu ve yenileme hızındaki dezavantajına rağmen Mi 10T'nin 1 puan önünde yer alıyor.

Samsung Galaxy S20 FE:8 puan Xiaomi Mi 10T:7 puan

Samsung Galaxy S20 FE ve Xiaomi Mi 10T:Hangisi daha iyi performans sunuyor?

Kısa vadede tüm akıllı telefonlar benzer performansa sahip gibi görünse de, uzun süreli kullanımda donanım farklılıkları ortaya çıkıyor. daha net hale getirir. Hem Galaxy S20 FE hem de Mi 10T amiral gemisi telefon aileleri ile benzer özelliklere sahip olsalar da özellikle işlemci noktasında birçok tüketicinin kararını etkileyecek bir farkları var.

Xiaomi Mi 10T, 2020 modelinin neredeyse tüm amiral gemilerine güç veren Qualcomm Snapdragon 865 işlemciden geliyor. güç alırken; Galaxy S20 FE, Samsung tarafından geliştirilen Exynos 990 işlemciye sahiptir. Her iki işlemci de kullanıcılara yüksek düzeyde performans vaat etse de, neredeyse tüm performans testlerinde Snapdragon 865 işlemci, Exynos 990 işlemcisinden açıkça daha iyi performans gösterdi. Bu sebeple işlemci söz konusu olduğunda Mi 10T'nin Galaxy S20 FE'nin önünde yer aldığını söyleyebiliriz. Hafıza konusuna geldiğimizde benzer özelliklerle karşılaşıyoruz. Her iki akıllı telefon da kullanıcılara 8 GB RAM sunuyor ve bugün piyasaya sürülen amiral gemilerinin çoğu varsayılan RAM kapasitesini 8 GB'ta tutmaya devam ediyor. Dolayısıyla her iki cihazın da kısa vadede RAM kapasitesi ile sorun çıkarmayacağını söyleyebiliriz. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi fiyat dengesi oluşturmak için Galaxy S20 FE'nin 256 GB'lık versiyonunu ve Mi 10T'nin 128 GB'lık versiyonunu ele alıyoruz. Bu nedenle Galaxy S20 FE'nin aynı fiyata Mi 10T'ye göre iki kat daha fazla depolama alanı sunduğunu söyleyebiliriz. Bu fark, Galaxy S20 FE'nin uzun vadede daha iyi bir seçim olacağı anlamına geliyor.

Her iki akıllı telefonun da geniş ekranları ve çok güçlü işlemcileri olduğu düşünüldüğünde, bataryanın bu gücü destekleme kapasitesinin de oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bataryanın sunduğu kullanım süresi yazılım optimizasyonları ile farklılık gösterse de 5.000 mAh bataryaya sahip olan Xiaomi Mi 10T, Galaxy S20 FE'ye bu konuda avantaj sağlıyor. Hem işlemci hem de pil kapasitesi ile Galaxy S20 FE'den 1 puan önde.

Samsung Galaxy S20 FE:7,5 puan Mi 10T:8,5 puan

Samsung Galaxy S20 FE ve Xiaomi Mi 10T:DxOmark yalan söyler mi?

Günümüzde her akıllı telefon aynı zamanda bir dijital kamera işlevi görüyor. Bu nedenle birçok kullanıcı için bir akıllı telefonun kamera performansı ekran kalitesi veya işlemci kadar önemli olabiliyor. Dürüst olmak gerekirse, bir kamera ne kadar iyi olursa olsun, çekilen fotoğrafın kalitesi, çekilen sahnenin durumu ve fotoğrafçının yeteneği ile doğru orantılıdır. Yine de donanım özelliklerini ve DxOmark puanlarını karşılaştırarak hangi kameranın daha iyi olduğuna dair fikir sahibi olmak mümkün. Galaxy S20 ailesindeki diğer modellerin aksine Samsung Galaxy S20 FE, astronomik kamera çözünürlükleri sunmuyor. 12 megapiksel çözünürlüklü, f / 1.8 diyaframlı ana kamera, 12 megapiksel çözünürlüklü ve f / 2.2 diyaframlı ultra geniş açılı kamera ve 8 megapiksel çözünürlüklü f / 2.4 diyafram açıklığına sahip 3x optik yakınlaştırma özellikli Galaxy S20 FE. Ana kamerayı bir telefoto kamera ile destekler. Xiaomi Mi 10T ise son zamanlarda tanıtılan birçok amiral gemisi akıllı telefon gibi 64 megapiksel çözünürlüklü bir ana kameraya sahip. F / 1.89 diyafram açıklığına sahip bu ana kamera, 13 megapiksel çözünürlüğe, f / 2.4 diyaframa sahip ultra geniş açılı bir kamera ve 5 megapiksel çözünürlüğe ve f / 2.4 açıklığa sahip bir makro kamera tarafından desteklenmektedir.

İki akıllı telefon Kamera ekipmanları açısından karşılaştırdığımızda, Mi 10T'nin 64 MP ana kamera ve 12 MP ana kameraya sahip olan Galaxy S20 FE'nin net bir şekilde önünde olduğunu söyleyebiliriz. Daha iyi bir fotoğraf kalitesi için tek kriter çözünürlük olmasa da yüksek çözünürlüklü kamera isteyenler için büyük bir avantaj diyebiliriz. Ancak telefoto kameralar makro kameralardan daha fazla talep gördüğü için Galaxy S20 FE'nin 8 MP telefoto kamerası Mi 10T'nin 5 MP makro kamerasının önünde yer alıyor. Kamera incelemeleri denilince akla gelen ilk platform olan DxOmark'a baktığımızda Mi 10T ve Galaxy S20 FE'nin kamera performanslarında bir boşluk olduğunu görüyoruz. Samsung Galaxy S20 FE, kamera performansıyla DxOmark'tan 115 puan aldı; Xiaomi Mi 10T, 98 noktada kalıyor.

Puanları kategorilere göre karşılaştırdığımızda Galaxy S20 FE'nin Galaxy S20 FE'nin 119 fotoğraf puanına karşı 97 fotoğraf puanı aldığı görülüyor; Galaxy S20 FE'nin 68 yakınlaştırma noktasına karşılık 49 yakınlaştırma noktasına ve Mi 10T'nin 49 yakınlaştırma noktasına ve Galaxy S20 FE'nin 101 video noktasına karşılık 95 video noktasına sahip olduğunu görüyoruz. Elbette, DxOmark tarafından verilen puanlara güvenip güvenmemek tamamen size bağlıdır.

Donanım açısından Mi 10T, yüksek kamera çözünürlüğü ile öne çıkarken, Galaxy S20 FE telefoto kamerasıyla öne çıkıyor. sayma. Bu nedenle 64 MP ana kamerasına rağmen Galaxy S20 FE, kamera açısından Mi 10T'nin 1,5 puan önünde yer alıyor. Ancak makro kameraya telefoto kameradan daha fazla önem veren veya DxOmark puanlarını hesaba katmayan kullanıcılar için Mi 10T de Galaxy S20 FE'nin önünde olabilir.

Samsung Galaxy S20 FE:8,5 puan Xiaomi Mi 10T:7 puan

Samsung Galaxy S20 FE ve Xiaomi Mi 10T:Yeni nesilde hangisi daha iyi "bağlanır"?

Aslında hem Galaxy S20 FE hem de Mi 10T; Bluetooth 5 ve Wi-Fi 6 gibi yaygın kablosuz bağlantıları destekler. Ancak iki akıllı telefon arasında çok önemli bir fark vardır; 5G. Samsung Galaxy S20 5g'l versiyonları yurtdışında olmasına rağmen sadece Türkiye'de 4g'l versiyonundan vazgeçti. Xiaomi Mi 10T, Snapdragon 865 işlemcili, entegre X55 modem sayesinde Türkiye'de satışa sunulan versiyonu 5g'yi de destekliyor.

5G, Türkiye'de henüz mevcut değil, ancak önümüzdeki yıl pilot uygulamaya başlaması bekleniyor. Dolayısıyla önümüzdeki birkaç yıl içinde 5G'nin ülkemizde satışa sunulacağını söyleyebiliriz. Uzun süre kullanabileceğiniz bir akıllı telefon arıyorsanız Mi 10T'nin 5G desteği ile Galaxy S20 FE'den bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz.

Samsung Galaxy S20 FE:8 puan Xiaomi Mi 10T:9 puan

Samsung Galaxy S20 FE vs Xiaomi Mi 10T:Gereklilik düşünüldü!

Her kullanıcının akıllı telefondan farklı bir beklentisi olabilir. Bu nedenle birbirine bu kadar yakın özelliklere sahip iki akıllı telefona bakıp “Bu daha iyi” demek doğru olmaz. Yine de kağıt üzerindeki özelliklere bakarak en azından hangi akıllı telefonun hangi kullanıcılar için daha iyi bir seçim olabileceği konusunda fikir verebiliriz. Karşılaştırma yaparken One UI ve MIUI arasındaki farkları dikkate almadık, çünkü işletim sistemi büyük ölçüde kullanıcı alışkanlıklarına bağlı bir konu. MIUI arayüzüne alışkın kullanıcılar için Mi 10T, One UI arayüzüne alışkın olan kullanıcılar için daha iyi bir deneyim sunacak, bu yüzden bu kategoride her iki cihazın da eşit olduğunu söyleyebiliriz.

Bir teknoloji editörü olarak, Samsung Galaxy S20 FE'yi AMOLED. Simetrik tasarımı ve çok daha yüksek DxOmark puanı ile ekranı daha iyi bir seçim olarak görüyorum. Ancak Xiaomi Mi 10T'nin daha büyük bir ekran, Snapdragon işlemci, 5G desteği ve daha yüksek pil kapasitesi ile göz ardı edilebilecek bir seçenek olduğunu düşünmüyorum.

Toplam puanlara baktığımızda Samsung Galaxy S20 FE 40,5 puan; Xiaomi Mi 10T'nin 39,5 puan aldığını görüyoruz. İki akıllı telefon arasındaki bu nokta farkı, iki cihazın birbirine benzer kalitede olduğunu açıkça gösteriyor. 1 puanlık fark kişisel tercihimin bir sonucu olarak düşünülebilir. Hemen hemen tüm popüler online e-ticaret sitelerinde satışa sunulan Xiaomi Mi 10T'yi 5.400 TL ile 5.600 TL arası bir fiyat etiketi ile bulmanız mümkün. Samsung Galaxy S20 FE'yi 5.150 TL ile 5.500 TL arasında değişen fiyat etiketiyle satın alabilirsiniz.

Peki, özelliğinden dolayı hangi akıllı telefonu tercih edersiniz? Tercihinizi, tercih sebebinizle birlikte yorumlar bölümünde bizimle ve diğer okuyucularla paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazı dizimizin bir sonraki zincirinde yer alacak cihaz önerilerinizi yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.