İYS açıldı: İstenmeyen SMS engelleme nasıl yapılır?

İYS açıldı: İstenmeyen SMS engelleme nasıl yapılır?

14 Ocak 2021 0 Yazar: admin

Şirketler artık gözetim veya izin olmaksızın tüketicilere reklam, promosyon telefon mesajı ve e-posta gönderemeyecek. Tüm kuruluşlar verilerini Mesaj Yönetim Sistemine (İYS) yüklemeli ve izinlerini onaylatmalıdır. Tüketiciler kurumlara verdikleri izinleri bu sistem üzerinden düzenleyebilecekler. Peki, Mesaj Yönetim Sistemi (IMS) ile istenmeyen SMS'ler nasıl engellenir?

h4
Mesaj Yönetim Sistemi (IYS) ile istenmeyen SMS engelleme
Tüketicilerin onaylamadığı halde gönderilen mesajlarla ilgili olarak Ticaret Bakanlığı'na gelen şikayetlerin artması ile oluşturulan Mesaj Yönetim Sistemi (İYS) bugün kullanıma sunulmuştur. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısı altında kurulan CMS'de, şirkete ait tüm kişisel veriler, bugünden itibaren (e-posta, telefon numarası vb.) Bu sistemi kurmak, onay almak zorunda kalacak.

Burada istenmeyen SMS ve çağrı engelleme yöntemi CMS üzerinden:

Adım 1:İYS ana sayfasına buradan erişin.

Adım 2:Ana sayfanın sağ üst köşesindeki Vatandaş Giriş butonuna basın.

3. Adım:Bu adımda e-Devlet'i veya telefon numaranızı veya e-postanızı kullanabilirsiniz. Adresiniz ile giriş yapabilirsiniz. E-Devlet ile giriş yaptığınızda kişisel bir profil oluşturabilir, arama, SMS ve e-posta izinlerinizi tek bir ekrandan kontrol edebilirsiniz.

Adım 4:Telefon numaranızı girip SMS ile gelen doğrulama kodunu onayladıktan sonra SMS gönderme ve arama izni olanların listesi ekrana gelir.

Adım 5:E-posta veya SMS gönderimini listeden iptal etmek istediğiniz firmaya tıklayın.

Adım 6:Tıkladıktan sonra firma bilgilerini, mesajı verdiğiniz tarihi ve bu firmaya çağrı onayını göreceksiniz. Bu sayfada iptal etmek isterseniz, GERİ ALmak için onay düğmesine basın ve kaydedin.

İşlem tamamlandıktan sonra, RET bildirimlerinin ulaşmasını takip eden 3 iş günü içerisinde ticari elektronik iletiler Hizmet Sağlayıcı tarafından iletişim adresinize durdurulacaktır. Ayrıca, listede size mesaj gönderme ve arama izni olan bir şirket görmüyorsanız, henüz IMS'ye kayıtlı olmayabilir. İşletmelerin kaydolması için son tarih 31 Mayıs 2021 olarak belirlendi.