Koronavirüs tahmin edilenden daha fazla kediye bulaşmış olabilir

Koronavirüs tahmin edilenden daha fazla kediye bulaşmış olabilir

13 Eylül 2020 0 Yazar: admin

Çin’de yapılan bir araştırma, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) sanıldığından daha fazla kediyle enfekte olabileceğini ortaya çıkardı.

Bu kedilerden 15’inin koronavirüse karşı antikorlara sahip olduğu ve 11’indeki antikorların enfeksiyonu önleyecek kadar güçlü olduğu görüldü.

SciTech Daily internet sitesinde yer alan habere göre Kovid-19 salgınının meydana geldiği Çin’in Wuhan kentindeki Huazhong Ziraat Üniversitesi’nden araştırmacılar, Ocak 2020’de 102 kediden kan ve sürüntü örnekleri aldı. Bunların hayvan barınaklarında, evcil hayvan hastanelerinde ve Kovid-19 hastalarının bulunduğu evlerde yaşayan kediler olduğu belirtildi.

Kedilerin doğal olarak geliştirilen antikorlar sayesinde Kovid-19 ile savaştığı kaydedilen çalışmada, virüsün kedilere yeniden enfeksiyon kapma riski altında olduğu da uyarıldı.

Çalışmanın sonuçları “Emerging Microbes & Infections” dergisinde yayınlandı. Antikorlu kedilerin Kovid-19 testinin negatif olduğu, semptom göstermediği veya virüs nedeniyle öldüğü belirtilirken, buna göre de beklenenden daha fazla enfekte kedinin olabileceği belirtildi.