Koronavirüsün %99,99’unu Temizleyen Dünyanın İlk ‘Kentsel Güneşi’ Piyasaya Sürülüyor

Koronavirüsün %99,99’unu Temizleyen Dünyanın İlk ‘Kentsel Güneşi’ Piyasaya Sürülüyor

3 Mart 2021 0 Yazar: admin

Koronavirüs ile mücadelede insanlık artık büyük silahlarını çıkarmaya başladı. Aşılara ek olarak, artık virüsle savaşmak için "suni güneşler" de kullanılacak.

Bir yılı aşkın süredir dünyanın ana gündemi olan koronavirüsle mücadele için sürekli yeni yöntemler geliştiriliyor. Bu yöntemlerden biri de abartmak, virüse güneş atmaktır. Studio Roosegaarde, bilimsel araştırmalara dayanarak, şehirlerde kullanılabilecek yapay güneşler diyebileceğimiz aydınlatma sistemleri tasarladı. Elbette bu aydınlatmalar güneş ile aynı sıcaklığa sahip değil ama işlevi aynı.

Koronavirüsün% 99,9'unu temizler

Urban Sun adı verilen bu ürün, şirketteki tasarımcıların dış destekçiler ve bilim adamları ile birlikte yürüttüğü bir işbölümünün sonucudur. Yapılan çalışmalar sonucunda 222 nanometre ultraviyole-c ışınlarının insanlara zarar vermeden virüsleri temizlediği ortaya çıktı.

Hollanda, ABD, İtalya ve Japonya'nın desteğiyle uzmanların katılımıyla üretilen Urban Sun halka açık. parklar, okullar, kafeler ve her türlü spor kültürel aktivite olarak gösterilir.