MIT Araştırmacıları, Bu Zamana Kadarki En Hassas Atom Saatini Geliştirmeyi Başardı

MIT Araştırmacıları, Bu Zamana Kadarki En Hassas Atom Saatini Geliştirmeyi Başardı

17 Aralık 2020 0 Yazar: admin

MIT araştırmacıları, bugüne kadarki en doğru ve en doğru atom saatini geliştirmeyi başardılar. Bu araştırma, bilim insanlarının yer çekiminin zamana etkisi gibi sorulara cevap bulmasına büyük ölçüde yardımcı olabilir.

Atomik saatler veya daha yaygın olarak atomik saatler olarak bilinen saatler, dünyadaki en hassas saatlerdir. Dünyanın en iyi atom saatleri evrenin başlangıcından beri çalışıyor olsaydı, şimdiye kadar sadece yarım saniye kapalı kalacakları söyleniyor. Bununla birlikte, araştırmacılar ve bilim adamları, atomik titreşimleri daha doğru ölçebilmek ve karanlık madde veya yerçekimi dalgaları gibi olayları daha iyi tespit edebilmek için daha hassas atomik saatler üzerinde çalışıyorlar. saatini geliştirmeyi başardı. Fizikçilerin elde ettiği bu başarı, yerçekiminin bilim adamlarının zamana etkisi veya evren yaşlandıkça zamanın değişip değişmeyeceği gibi araştırmalarda büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Mevcut atom saatlerinden farklı bir yöntem kullanıldı:

onlar paylaştı. Makalede görüldüğü gibi araştırmacılar, dünyadaki en doğru atom saati olduğunu belirttikleri atom saatini yapmak için mevcut atom saatlerinden farklı bir yöntem kullandılar. Bunun nedeni bekleneceği üzere çok daha doğru sonuçlar elde etmektir. Araştırmacılar, klasik atom saatlerinde olduğu gibi rastgele titreşen atomları ölçmek yerine farklı bir tasarım oluşturdu. Raporlara göre atomlar, "klasik fizik kanunlarına göre imkansız" olacak şekilde birbirleriyle ilişkilendirildi. Ayrıca araştırmacıların notlarına göre, bilim adamları bu salınımları doğru ve kesin bir şekilde takip edebilirlerse, daha küçük zaman aralıklarını ayırt etmek için atomları kullanabilecekler.