Mutasyonlu virüs için Oxford Üniversitesi açıklaması

Mutasyonlu virüs için Oxford Üniversitesi açıklaması

5 Ocak 2021 0 Yazar: admin

Bir süredir gündemimiz mutasyona uğramış koronavirüs. Uzmanlar virüslerin bu şekilde şekil değiştirmesinin mümkün olduğunu söylese de Oxford Üniversitesi, Güney Afrika'da ortaya çıkan mutasyona uğramış koronavirüs konusunda uyardı ve İngiltere'deki yeni virüsten daha tehlikeli olduğunu bildirdi.
Mutasyona uğramış koronavirüs ABD'ye sıçradı
Mutasyona uğramış koronavirüs Güney Afrika'da daha da yayılıyor
Yakın zamanda koronavirüsün yeni bir mutasyonu keşfedildi. Güney Afrika'da yoğun olarak görülen bu virüsün bölgede büyük hasara neden olduğu söyleniyor. Aşı çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiği bu dönemde aşıların mutasyona uğramış koronavirüse karşı tam anlamıyla etkili olup olmadığı bilinmemektedir.

Söz konusu virüsle ilgili açıklama yapan Oxford Üniversitesi'nden John Bell, “ İşaret yer alıyor. "Mutasyonların aşının tam etkisini ortadan kaldırmasının mümkün olmadığını düşünüyorum, ancak aşıları bir dereceye kadar etkisiz hale getirebilirler." Bell, mutasyonlar için aşı üretiminin gerekliliğini vurguluyor. Güney Afrika'da Oxford-AstraZeneca aşısı için denemelere liderlik eden Prof. Shabir Madhi, BBC'ye Güney Afrika'da görülen mutasyona uğramış virüsün aşıya daha dirençli olabileceğini söyledi. Vurguladı. Koronavirüs bilançosu Güney Afrika'da çok kötü. Çünkü vaka sayısı 1 milyon 88 bini aştı. Afrika Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre ülkede 24 saat içinde 288 kişi hayatını kaybetti. Ancak toplam ölü sayısı 29 bin 175 bine yükseldi. Güney Afrika, mutasyona uğrayan koronavirüs hakkında ayrıntılar verdi ve ardından Türkiye'nin de dahil olduğu birçok ülkenin bulunduğu Güney Afrika'ya uçuşları durdurdu.