Nokia’dan çılgın proje: Ay’a baz istasyonu açacak!

Nokia’dan çılgın proje: Ay’a baz istasyonu açacak!

18 Ekim 2020 0 Yazar: admin

Nokia, Ay'da çalışmalar yapmak için Nasa'dan 14,1 milyon dolar aldığını açıkladı. Şirketin çabaları arasında Ay'a bir baz istasyonu açmak da var. Nokia, Ay'a bir baz istasyonu açacak!
Japonya, Ay'da bir şehir inşa etmenin bir yolunu buldu!
Nokia, Ay'da bir ağ kurmak için ciddi bir yatırım aldı! 1 milyon dolarlık ciddi bir yatırım aldı. Firmanın bu parayla Ay'da kullanılabilecek bir 4G ağı kurmak istediği de haberler arasında yer alıyor. Bu şekilde akıllı telefon pazarında arka köşesini yapmak isteyen Nokia'nın çılgın projesi, uzay ve teknoloji meraklıları tarafından memnuniyetle karşılandı.
Nokia, ay yüzeyine bir 4G ağı yerleştirecek

NASA tarafından Çarşamba günü açıklanan "Ay araştırması görevleri" için. Toplam 370 milyon dolarlık bütçe belirlendi. SpaceX ve United Launch Alliance gibi dev şirketler bu bütçeden aslan payını alırken, Nokia ses getirecek bir proje için pay almayı başardı. Nokia, bugün her yerde kullanılabilen 4G LTE şebekelerinin kullanım kapsamını çok yükseğe dikti. Amerika Şirketi, uzayda "ilk LTE / 4G iletişim sistemini" dağıtmak için NASA Programından 14,1 milyon dolarlık fon aldı. NASA, "sistemin Ay yüzeyi iletişimini daha uzun mesafelerde destekleyebileceğini, bağlantı hızını artırabileceğini ve mevcut standartlardan daha güvenilir olduğunu" belirtiyor. Yetkililerin açıklamalarına göre Nokia'nın Ay'a 4G bağlantısı getirecek olan sistemi sadece astronotlar tarafından kullanılmayacak. Bu 4G bağlantısı, uzay aracında, önümüzdeki yıllarda Ay'da inşa edilmesi planlanan uzay üssünde ve gelecekteki uzay maceralarında mevcut olacak. NASA'nın üst düzey yetkililerinden Jim Reuter, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda NASA'nın şirket için elinden gelenin en iyisini yapacağını söyledi. Reuter, "Dünya için geliştirilebilecek bir teknolojinin ay yüzeyine nasıl uyarlanabileceğini görmek için sabırsızlanıyorum" dedi.