Otonom Yarış Aracı, Daha Yarış Başlamadan Kaza Yaptı [Video]

Otonom Yarış Aracı, Daha Yarış Başlamadan Kaza Yaptı [Video]

30 Ekim 2020 0 Yazar: admin

Roborace yarışlarının bir parçası olarak piste çıkan otonom bir yarış arabası kendi başına düştü. Yönünü duvara çeviren ve hızlanan araç, pist duvarlarına çarptı. Neyse ki olayda sadece maddi hasar meydana geldi.

Otonom araçlar uzun süredir tüketicilerin ilgisini çekiyor. Aslında, piyasaya sürülen yeni araçların çoğu, şerit izleme veya işaret arama gibi bazı otonom sistemlere sahip. Elon Musk tarafından da kurulan Tesla, tamamen otonom araçlar geliştirdi ve bu sistemi ilerletmeye devam ediyor. Ancak hem Elon Musk hem de sektörün önemli isimleri, otonom sürüş sistemlerine tam olarak güvenilmemesi gerektiğini gösteriyor. Yaşanan bir olay tam da bunun göstergesidir. Formula E'nin kardeşi olarak nitelendirilen Roborace kapsamında otonom araçların güvenliğini sorgulayan bir olay yaşandı. "SIT Acronis" adlı bir ekibin sahibi olduğu tamamen otonom yarış otomobili, ilginç bir kazaya karıştı. piste geldi ve hareket etmek istedi. Araba 90 derece sağa döndü ve olduğu gibi duvara çarptı. Bu çarpışma sonucunda araç ciddi şekilde hasar gördü.

Düşen Roborace aracı şuna benzer

Aslında bu kaza ilk kez olmuyor. Aynı yarışta başka bir araç daha düştü. Yoldan çıkan otonom araç kendini toplamaya çalışsa da maalesef başarısız oldu ve geri dönmeye başladı. Neyse ki kazalar büyük bir soruna yol açmadı. Roborace kazaları, otonom araçların daha çok yol kat ettiğinin bir göstergesidir. Çünkü bir aracın tam kontrolünü kendisine bırakmak kolay bir karar değildir. Dahası, Roborace için üretilen araçlar çok yüksek hızlarda otonom sürüş gerçekleştiriyor. Ancak Tesla'nın araçlarının da yavaş olduğunu söylemek mümkün değil. Görünüşe göre Elon Musk'ın dediği gibi sistemler çok iyi olsa bile aracın direksiyonunu bırakmamak gerekiyor.