PS5 fiyatı haftaya açıklanıyor: 16 Eylül’de büyük etkinlik var

PS5 fiyatı haftaya açıklanıyor: 16 Eylül’de büyük etkinlik var

13 Eylül 2020 0 Yazar: admin

Sony, gelecek nesil oyun konsolu PlayStation 5 için önümüzdeki hafta önemli bir etkinlik düzenlemeye hazırlanıyor. Resmi açıklamalara göre 16 Eylül saat 23:00’te yeni bir PlayStation 5 etkinliği düzenlenecek. Etkinliğin 40 dakika süreceği belirtildi. Sony’nin yayınladığı yazıda, etkinliğin oyun odaklı olacağı belirtildi. Hem birinci taraf oyunlardan hem de ortak stüdyolardan yeni oyun fragmanları gösterilecek. Ayrıca PS5’in fiyatı ve ön sipariş tarihlerinin nihayet resmi olarak açıklanması bekleniyor.

Elbette şu anda PS5 fiyatı ile ilgili pek çok söylenti var. Xbox Series X’in 499 $ olarak açıklanmasının ardından PS5’in nerede konumlanacağı merak ediliyor. Genel beklenti, diskli PS5’in 499 dolara, disksiz dijital sürümün ise 399-449 dolara mal olabileceğidir. Dijital konsolun fiyatı özellikle kritiktir. 399 dolar olarak açıklanırsa dijital PS5 yeni neslin en çok satan konsolu olabilir.

Dijital PS5 399 dolar olabilir mi?

Tabii ki PS5’in disk ve dijital versiyonları arasında 100 dolarlık bir maliyet farkı yok. Ancak burada önemli olan nokta, dijital PS5 kullanıcılarının tüm oyun satın alımlarını PS Store üzerinden yapmak zorunda olmalarıdır. PS Store üzerinden yapılan her satın alma işleminin% 30’u doğrudan Sony’ye gittiği için bu, elbette Sony için daha fazla yazılım geliri anlamına gelecektir (bu kutulu oyunlar için geçerli değildir). Dolayısıyla Sony donanım tarafında sıkıntı yaşasa bile yazılım gelirleri ile çok daha fazlasını kazanma ihtimali var. Tabii bunlar şimdilik sadece söylentiler. Sony’nin önümüzdeki hafta hangi stratejiyi takip etmek istediğini göreceğiz.