Tesla 1,5 Milyar Dolarlık Bitcoin Aldığını Açıkladı: BTC Anında Yüzde 10 Değer Kazandı

Tesla 1,5 Milyar Dolarlık Bitcoin Aldığını Açıkladı: BTC Anında Yüzde 10 Değer Kazandı

9 Şubat 2021 0 Yazar: admin

Tesla, SEC'e Bitcoin'e 1,5 milyar dolar yatırım yaptıklarını ve Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlayacağını duyurdu. Bitcoin bu açıklamayla yüzde 10 değer kazandı.

Elon Musk'ın kurucusu ve CEO'su olduğu elektrikli otomobil şirketi Tesla, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) dünyanın en popüler kripto para birimi Bitcoin'e 1,5 milyar dolar yatırım yaptıklarını duyurdu. Tesla yaptığı açıklamada, uzun vadede dijital varlıkları almaya ve depolamaya devam edeceklerini belirtti.

SEC'in resmi web sitesinde yayınlanan belgede Tesla, "nakit gelirini çeşitlendirme ve maksimize etme esnekliği sunmak için" 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldı ve satışa sunduğu ürünler için Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlayacağını da duyurdu.

Tesla, Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlayacaklarını açıkladı. Twitter profilinin açıklamasına bir Bitcoin etiketi ekleyen Musk, Dogecoin hakkında da tweet atarak her iki kripto para biriminin değerini artırdı. Tesla'nın en son Bitcoin hamlesi, zaten son derece yüksek değerde olan kripto para birimini daha da yükseltti. Led. 38 bin dolar civarında olan Bitcoin, açıklamalar sonrasında yaklaşık yüzde 10 değer kazanarak 42 bin dolara yükseldi. Ayrıca duyurunun ardından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance'in internet sitesinde kısa vadeli erişim sorunları yaşandı.