Türk bilim insanlarının kullandığı yeni yöntem, güneş pillerinin verimliliğini yüzde 28’e kadar artıracak

Türk bilim insanlarının kullandığı yeni yöntem, güneş pillerinin verimliliğini yüzde 28’e kadar artıracak

7 Ekim 2020 0 Yazar: admin

Enstitüden yapılan açıklamada, ışığı elektrik akımına çeviren güneş pillerinin verimliliğini artırma çabalarını yoğunlaştıran uzmanların, daha önce 2'de üretilen ve daha önce 2'de üretilen atom altı nanopartikül olan altın kuantum noktayı üretmeyi başardıkları belirtildi. -10 nanometre, 1 nanometre boyutunda. Absorpsiyon özelliği sayesinde mevcut güneş pili verimi yüzde 28'e kadar artırıldı. Mevcut güneş pillerine göre daha az ışıkla çalışabildiği için iç mekanlarda kullanılabilen sistem, cam ve perde üzerine monte edilerek odaya giren güneş ışığını enerjiye dönüştürebilmektedir.

Konuyla ilgili açıklama yapan Prof.Dr.Şule Erten Ela, yeni nesil güneş pillerine etki edeceğine inandıkları çalışmada yayın ve patent aşamasını geçtiklerini söyledi. Ela, silikon teknolojisi ile yeni nesil güneş pilleri teknolojisini birleştiren bu yeni yöntemin iç mekan dahil pek çok yerde kullanılabileceğini belirtti. "Projemizde ilk kez lazer ablasyon kullanarak metalik altından 1 nanometre büyüklüğünde altın kuantum noktaları ürettik. Bu yöntem sayesinde birçok farklı malzemeden kuantum noktaları üretebileceğiz." İfadeleri kullandı.

Günümüzde kullanılan güneş pillerinin verimini artırma çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir. Bu kapsamda Ege Üniversitesi (AB) Güneş Enerjisi Enstitüsü'nden güzel haberler geldi.