Türkiye, mobil ve internet bankacılığında üst sıralara tırmandı

Türkiye, mobil ve internet bankacılığında üst sıralara tırmandı

21 Ekim 2020 0 Yazar: admin

Deloitte, 318 küresel bankadan 39 ülkeyi inceledi ve bankacılık liderleri, Dijital Bankacılık Olgunluk 2020 araştırmasının Türkiye'deki faaliyetlerine odaklanan dijitalleşme yarışını kazanmak için, mobil ve internet bankacılığının işlevini sunduğu çeşitli hizmetler ve dijital şampiyonlar arasında erişilebilirlik ile sonucu kazanan bir puan.

Deloitte, dijital bireysel bankacılık kanallarının kapsamlı bir küresel değerlendirmesinin yapıldığı "Dijital Bankacılık Olgunluk 2020" araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Tüm dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs salgını, bankacılığın gelişimini ve hızla değişen dijital kanalları da etkiledi. Dünyadaki bankaların yüzde 60'ı ya şubelerinin çalışma saatlerini kısaltmış ya da şubelerini tamamen kapalı tutmayı tercih etmişlerdir. Ancak hem rekabet avantajı elde etmek hem de dijital dönüşümde öncü olmak isteyen bankalar yüzde 34 hesap açma, yüzde 23 uzaktan tanımlama ve doğrulama, yüzde 18 temassız ödeme yöntemleri gibi tamamen dijital süreçleri entegre ettiler veya başka yeni dijital yöntemler kullanmaya başladılar. . Bu bulgular ve bankacılık sektörünün dijital yetenekleri ve hazırlığı hakkında daha fazlası, dijital fonksiyonların ve piyasa koşullarının kapsamlı bir analizi Deloitte Dijital Bankacılık Olgunluk Anketi'nin 2020 yılında yayınlandı.

Görüşlere verilen açıklama Deloitte Türkiye Ortağı ve Finansal Hizmetler Sektörü Lideri Yogi Parker "Dijital Bankacılık Olgunluk anketimiz, dijital bankacılığın dünya genelindeki mevcut olgunluk düzeyine ilişkin güncel görünümü ve bankaların sırayla odaklanmaları gereken noktalara işaret ediyor pazardaki rekabetçi konumlarını korumak ve gelecekte liderlik oynamak. " ifadeleri kullandı.

Türkiye başta olmak üzere dijitalin önde gelen şampiyonları yönünde "ilişkilerin gelişmesi" başlığının Parker'da gösterdikleri başarıdan kaynaklandığını belirterek, şunları söyledi:

Artık sadece birbirlerine rekabet avantajı sağlamak için değil, müşterilerin talebi üzerine de bankanın ürün yelpazesini artırarak, iyi yanıt verecek uygulama ve çözümlerle kendi pazarlarında liderlik pozisyonu için rekabet edebilecekler. Dijital Bankacılık araştırmamız, tüm dünyadaki bankaların hem mobil hem de internet kanalları üzerinden açık bankacılığa hızla adım attığını açıkça gösteriyor.Türk bankaları araştırma sonucunda dijital şampiyonlar arasında yer alsa da, Şu anda içinde bulunduğumuz pandemi süreci gibi zorlu ve beklenmedik koşullara hızlı bir şekilde adapte olabilmek, bankaların müşterileri karşısında konumlanmasında her zaman belirleyici olacaktır. Bu çalışma kapsamındaki tüm ülke verileri ve karşılaştırmalar şüphe duyan bankanın gelecekteki dijital stratejilerinin hazırlanmasına yardımcı olur. "

Türkiye aktif büyüklüğüne göre ilk sekiz banka içinde liderden

Türkiye 1108 başlığının beşinde yer alan 6 ana başlık perspektifinin değerlendirilmesini içeren araştırmalarda kullanıcı deneyimini inceleyerek, Türkiye'nin ülke performansı son derece yüksek. Müşterilerin bir ürün veya hizmet "kullanıcı katılımı" etrafında geçirdiği tüm deneyimleri kapsayan "bilgi toplama" na ulaşmak için genel bakış ve bilgilendirici içerik, hesap yönetilir ve mekik "günlük bankacılık" kredileri, tasarruflar ve ek ürünlerin dahil edilmesini içerir Türkiye'de sigortacılık "ilişkilerinin geliştirilmesi" ve son olarak "hesapların kapatılması" gibi hizmetler, altta toplam 6 başlıkta beşte lider olarak birinci sırada yer alıyor. Türkiye, mobil ve internet bankacılığı fonksiyonlarında sunduğu hizmet yelpazesi, ulaşılabilirliği ve alması önceki araştırmada olduğu gibi (Digital Banking Maturity 2018) aldığı puanla dijital şampiyonlar arasında yer almayı başardı.

Dijital şampiyonların belirlenmesi

Deloitte'un dijital olgunluk değerlendirmesi üç bileşene dayanmaktadır:işlev karşılaştırması, müşteri ihtiyaçları araştırması ve kullanıcı deneyimi (UX) çalışması. Çalışmaya dahil edilen 39 ülkede 180'den fazla kişiden oluşan "gizli müşteri" ekibi, seçilen bankalarda vadesiz mevduat hesabı açarak toplam 1.108 fonksiyonu inceleyerek her bankanın internet ve mobil bankacılık kanallarını değerlendirdi. Buna paralel olarak 4.900 müşteriye ihtiyaçlarını ve tercih ettikleri kanalları (şube, internet, mobil) daha iyi anlamak için anket yapılmıştır. Bunlar, 10 müşteri iş kolunu yansıtan bir banka ve müşteri ilişkisinin tüm aşamalarını kapsayan Kullanıcı Deneyimi Anketi (UEQ) ve 19 Kullanıcı Deneyimi (UX) senaryosu ile desteklenmiştir. . Küresel olarak bankaların ilk yüzde 10'unda yer alan dijital şampiyonlar, müşterileri için çok çeşitli dijital işlevler ve işlevsel kullanıcı deneyimi sunan bankalar oldu. Uygulama sahipleri ve sektördeki pazar liderleri için temel dijital trendleri belirleyen bankalar olarak tanımlanan bu bankalar.

Kuzey Amerika'yı Kanada ve Meksika'dan, Türkiye'de Güney Amerika, Arjantin, Şili, Kolombiya, Peru ve Uruguay'dan Avrupa'dan ve ayrıca Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg'dan araştırın. İngiltere, Asya, Japonya, Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan, Singapur ve Birleşik Arap dahil 5 kıtadan Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Birleşik Devletler Emirates ve Avustralya katıldı.