Yapay Zeka, Telefona Kaydedilen Öksürüklerden Asemptomatik Korona Vakalarını Teşhis Ediyor

Yapay Zeka, Telefona Kaydedilen Öksürüklerden Asemptomatik Korona Vakalarını Teşhis Ediyor

31 Ekim 2020 0 Yazar: admin

Koronavirüs ile temasa geçmelerine rağmen belirti vermediklerini düşünen birçok kişi var. Yeni bir yapay zeka uygulaması, bu kişilerde öksürük seslerinden koronavirüs olup olmadığını tespit edebiliyor.

Koronavirüs salgınıyla mücadelede belki de en zor noktalardan biri asemptomatik kişilerin tespiti. Bu kişiler hastalığı taşımalarına rağmen herhangi bir belirti göstermezler. Bu nedenle tespit edilmesi çok daha zordur. ABD'deki MIT'den bilim adamları, koronavirüs taşıyıcılarının ancak asemptomatik (asemptomatik) insanların farklı şekilde öksürdüğünü ortaya çıkardı. İnsan kulağı bu farkı tespit edemese de yapay zeka bunu analiz edebilir.

Öksürükten virüs analizi

MIT araştırmasına göre asemptomatik insanlar virüsün belirtilerini taşıyor, ancak biz fark edemiyoruz. Bu kişileri ayırt etmek için kullanılabilecek en temel yöntemlerden biri nasıl öksürdüklerini analiz etmektir. Yapay zeka, sağlıklı insan ile asemptomatik insan öksürüğü arasındaki farkı ayırt edebilir. IEEE Journal of Engineering in Medicine and Biology'de yayınlanan makaleye göre yapay zeka, zorunlu öksürükler arasındaki farkı bulabilir. Bu öksürük örnekleri, çevrimiçi olarak gönüllü olan kişilerden toplandı. Bunun için dizüstü bilgisayarlardan, internet tarayıcılarından veya akıllı telefonlardan öksürük örnekleri alındı.