1.700 yıl önce patlayan yıldız kalıntısı keşfedildi

1.700 yıl önce patlayan yıldız kalıntısı keşfedildi

18 Ocak 2021 0 Yazar: admin

Büyük bir yıldız ömrünün sonuna geldiğinde, süpernova adı verilen muazzam bir enerji akışıyla patlar. Patlamadan kaynaklanan şok dalgası uzaya yayılırken, binlerce yıl sürebilecek bir kalıntı oluşturur. Böyle bir kalıntı, Hubble Uzay Teleskobu tarafından görüntülendi ve araştırmacılar, kökenini 1.7000 yıl önce meydana gelen süpernovaya kadar izlediler.
NASA, Mars InSight görevini sonlandırdı
10 yıl arayla alınan görüntüler karşılaştırıldı
Hubble araştırmacıları 1Ç 0102.2-7219 yaşını hesaplamak için, 10 yıl arayla alınan görüntüleri karşılaştırdı. İkisini karşılaştırarak, ejekta (düğüm) kümelerinin zamanla yayıldığını görebildiler.

Bu hızı geriye doğru çalıştırarak, süpernovanın meydana gelmesi gereken zaman hesaplanabilir. Bu sonuç, farklı kameralardan gelen verileri kullanarak kalıntının yaşını kesin olarak belirlemeye yönelik önceki girişimlerden farklıdır. Ek olarak, kameradan gelen verileri kullanan yeni sonuç daha doğru bir değer sağlar.

Purdue Üniversitesi'nden araştırma ekibi lideri Danny Milisavljevic araştırmaya ilişkin, “Önceki bir çalışma, Hubble'da iki farklı kamera, Wide Field Planet Camera 2 ve Advanced Yıllar boyunca kamera (ACS) ile görüntüleri karşılaştırdı, ancak bizim çalışmamız karşılaştırmayı çok yapıyor Aynı kamera ile alınan verileri ACS ile karşılaştırarak daha sağlam, aynı enstrümanı kullanarak düğümleri izlemek çok daha kolaydı. Karşılaştırmamız Hubble'ın uzun ömürlülüğünün bir kanıtıdır. Süpernova meydana geldiğinde, yıldızın ezilmiş kalbini (bir nötron yıldızı) uzaya fırlattı. Araştırmacılar, nötron yıldızının saatte 2 milyon milden fazla hareket ettiğini tahmin ediyor. Konuyla ilgili ekip lideri John Banovetz, "Oldukça hızlı ve bir nötron yıldızının ne kadar hızlı hareket edebileceğinin en uç noktasında," dedi.

Araştırmacılar, söz konusu nötron yıldızı olabilecek bir nesne belirlediler, ancak henüz aradıkları nesnenin bu olup olmadığından emin değiller.

"Yeni araştırma, nesnenin aslında süpernova patlamasının hayatta kalan nötron yıldızı olup olmadığını sorguluyor. Bu potansiyel olarak sadece küçük bir ışıklandırılmış durumdur. Banowetz, bunun bir süpernova seti ejecta ve destekler olduğunu açıklıyor.

& nbsp;

& nbsp;

& nbsp;