Big Navi 320 watt TBP ile gelebilir

Big Navi 320 watt TBP ile gelebilir

20 Ekim 2020 0 Yazar: admin

Kırmızı takım şu anda 28 Ekim'de yapılacak bir çevrimiçi etkinlik için hazırlanıyor. Öte yandan donanım dünyasında yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Igor's Lab'ın analizine göre, geçtiğimiz günlerde paylaşılan Big Navi'nin 255 watt TGP ile geleceği iddiası gerçeği yansıtmıyor. Çünkü AMD ve Nvidia, güç terimlerini farklı adlandırıyor. TGP, Nvidia tarafında toplam kartın gücünü yansıtırken, AMD tarafında TBP (Total Board Power) muadili olarak kullanılıyor. Her iki tarafın buluştuğu ortak nokta, GPU'nun gücü için TDP'nin kullanılmasıdır.

Igor'a göre Navi 21 XT'nin TDP değeri 235 watt seviyesinde. Üst seviye kartın (TBP) toplam gücü 320 watt seviyesinde olacak. Özel tasarım modellerinde bu rakamın 350 watt'a çıkması mümkündür.

Navi 21 XL'de, GPU'nun 203 watt'lık bir termal tasarım gücüne sahip olması beklenirken, TBP değerinin 290 watt'a çıkacağı tahmin ediliyor.

Bellek tarafında, AMD'nin 16 Gbps'de çalışan 16 GB kapasiteli GDDR6 belleği tercih etmesi bekleniyor. Ayrıca rapora göre referans tasarım kartları için Samsung imzalı VRAM tercih edilecek. Üreticiler, özel tasarım kartlarda farklı isimlerle el sıkışabilirler. Son olarak AMD'nin yeni PCB tasarımının RX 5700 gibi üretimi kolay bir yapıya sahip olduğu belirtildi. Bunun 256 bit bellek veri yolu ve bellek dizisi ile ilgili olduğu vurgulanırken, ana büyük hacimli stoklar olacak Modellerin önümüzdeki ayın ortasında satışa sunulmasının ardından Kasım ayı sonunda satışa sunulacak.