Can Sıkıntısına İlaç Olan Hayal Kurmakta Ustalaşmanın Bilimsel Yolları Açıklandı

Can Sıkıntısına İlaç Olan Hayal Kurmakta Ustalaşmanın Bilimsel Yolları Açıklandı

8 Mart 2021 0 Yazar: admin

Rüya görme, zaman içinde giderek körleşen insanların becerilerinden biri gibi görünüyor. Bilim adamları can sıkıntısını önleyen hayal kurma yeteneğini nasıl mükemmelleştirebileceğimizi açıkladılar.

Çocukken rüya gören herkes bilir ki, bir okul gezisinde ya da sıkıcı bir yolculukta rüya görmenin can sıkıntısı vardır. Kendi hayallerimizde geçirdiğimiz zaman, seyahat süresinden çok daha kısa görünüyor. Bilim adamları da bu durumun farkında ve rüya görmenin bilişsel değerini kanıtlamak için çalışıyorlar. Bu çalışmaların en önemli sonuçlarından biri, insanların büyüdükçe rüya görme yetilerinin kısıtlandığı bulgusudur.

Hayal kurmak neden bu kadar zor?

Düşlemek, daha doğrusu sıkıcı bir durumdan zihinsel olarak kaçmak ya da hoş düşüncelere dalmak, çoğu insanın sandığından daha zor ve yorucu bir iştir. Florida Üniversitesi'nden Profesör Westgate, bu durumu insan zihninde oynanan bir gösteride oyuncu, yönetmen, senarist ve seyirci olmakla karşılaştırarak açıklıyor. Ayrıca birçok yetişkin nasıl mutlu olunacağını tam olarak bilmiyor. "Neredeyse hiçbir fikrimiz yok. Olumlu bir deneyim düşündüğümüzde, ne düşüneceğimizi bilmiyor gibiyiz." diyor.