DİSK’te 25 Bin Liralık Maaş Tartışması! Genel-İş Genel Başkanı: 14 Bin 500 Lira Maaş Artı Yılda 4 İkramiye

DİSK’te 25 Bin Liralık Maaş Tartışması! Genel-İş Genel Başkanı: 14 Bin 500 Lira Maaş Artı Yılda 4 İkramiye

4 Ocak 2021 0 Yazar: admin

Asgari ücret 2 bin 825 lira olarak açıklanan süreçte, işçilerin ve kamu çalışanlarının sendika yöneticilerinin aldığı maaş tartışması yaratıyor. Türkiye'de minimum yüzde 50 ücret almaya çalışıyor

nüfus, sendika liderlerinin aldığı maaşlar çift haneli rakamlardan oluşuyor.

bağımsız haber Sendika yöneticilerinin maaşlarıyla ilgili tartışmaya göre Hak – İş, Türk – İşletme yöneticilerinin maaşları daha çok tartışılıyor. Ancak Türkiye'nin sol geleneği, tıpkı Hak ve Türkiye gibi, şirket yöneticileri gibi ulusal ortalamanın çok üzerinde, yöneticiler tarafından alınan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) maaşının en önemli yerlerinden birini barındırıyor.

(Hope-You Koordinatörü harika Aksu)
İlk olarak Umut-Sen Koordinatörü Başaran Aksu, DİSK'e bağlı en büyük sendika olan General-İş'in 20-25 bin lira maaş aldığını iddia etti. Aksu, yöneticilerin 'Hizmet Ödülü' başlığı altında ek ücret aldıklarını belirtiyor ve bunu 'yağma' olarak nitelendiriyor.

(Genel-İşletme Başkanı Remzi Çalışkan)

Aksu'nun iddialarına ilişkin konuşan Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, "Yöneticilerimiz" maaşı 13-14 bin TL civarında. Benim maaşım 14 bin 500 TL. "25 bin lira aldığı iddiasını reddeden Çalışkan, maaşının yanı sıra yılda 4 maaş aldığını belirtti. 12 ayda toplam 16 maaş alan Çalışkan'ın ortalama bir maaşı var Ayda 19 bin 300 lira.

"Sendika üyeleri bu rakamları kazanabilir mi?" sorusuna Çalışkan'ın cevabı şu oldu:

Bazı işyerlerinde 11 – 12 bin lira düzeyinde toplu sözleşme imzaladık. Sendika liderleri üyelerinden çok farklı maaş almıyor. "Bazı giderler sendikası karşılıyor, bize cebinin bir kısmını ödüyorsun" Türkiye'nin 120 bin civarında üyesi olduğunu ve Çalışkan, 24 saat çalıştıklarını, konaklama gibi otel masraflarının ticaretin karşıladığını söyledi. sendikalar, ancak bazı masrafları ceplerinden ödediğini iddia ediyorsun.