Elazığ’da ürettiği yerli ‘solar simülatör’ü yurt dışına ihraç ediyor

Elazığ’da ürettiği yerli ‘solar simülatör’ü yurt dışına ihraç ediyor

21 Eylül 2020 0 Yazar: admin

Elazığ Fırat Üniversitesi (FÜ) Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu'nun güneş pili araştırmalarında teknoloji şirketlerinin ve üniversitelerin ihtiyaç duyduğu yüksek maliyetli ithal cihazlara alternatif olarak ürettiği "güneş simülatörü" cihazı yurtdışında ilgi görüyor.

Cihazın ekonomik ve üstün özellikleriyle yurt dışından talep edilmeye başladığını, bunun yanında yerli cihaz sayesinde bu ithalatın önüne geçildiğini ve milli gelirin ülkede kalmasını sağladığını belirten Yakuphanoğlu, şöyle devam etti:

FÜ Rektörü Prof.Dr.Fahrettin Göktaşları, üniversitenin ulusal ekonominin üstlendiği temel görevlerde ihtiyaç duyulan bilgili ve yetenekli işgücünü bilimsel ve teknolojik araştırma sonuçları üreterek yetiştirerek ülke sanayisine kazandırmanın altını çizdi.

Göktaşları ve bu anlamda Yakuphanoğlu'nun geliştirdiği güneş simülatör cihazı ve Türkiye'de güneş pili araştırmalarına ışık tuttuğunu belirterek, "Ülkemizde tüketilen elektrik enerjisinin her yıl bir önceki yıla göre daha da arttığını görüyoruz. Türkiye'nin enerji ithalatından kaynaklanan cari açığın kapanması yerli ve temiz enerji ihtiyacına geçmektedir. " dedi.

Bunun için güneş enerjisinin en önemli kaynağı, daha düşük maliyetlerle daha yüksek kapasiteden yararlanmak ve meteorlara çarparak devam etti:

Yakuphanoğlu, bu cihazdan 3 yıla kadar Türkiye'deki bilim adamlarının güneş pili araştırmalarına ihtiyaç duyduklarını, yurtdışından satın aldıklarını anlattı.

Fırat Teknokent, kurduğu firmanın geliştirdiği teknolojik ürünlerin seri üretimini gerçekleştiren Yakuphanoğlu güneş pilleri ve panellerin verimliliği ile elektrik performansının belirlenmesinde kullanılan yerli "güneş simülatörü" ekipmanlarının kullanımına bilim adamlarını üretmeden 3 yıl önce Türkiye'de yüksek maliyetli ithal cihazlara alternatif olarak ürettiği güneş simülatörünü geliştiren Yakuphanoğlu, Ar-Ge çalışmaları ile geliştirdiği tam otomatik modeli yurt dışına ihraç etmektedir.

Yakuphanoğlu yaptığı açıklamada, dünyadaki sanayileşme ve nüfus artışına bağlı olarak artan enerji talebini karşılamak için kullanılan fosil yakıtların tükenmesinin ve ülkelerin neden olduğu çevre kirliliğinin ülkeleri yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendirdiğini belirtti.
Yenilenebilir enerjide en büyük potansiyel güneş enerjisidir, bu bakımdan güneş enerjisi maksimum verimdedir. Bundan yararlanmak için üretilen güneş pillerinin geliştirilmesinde güneş simülatör cihazına ihtiyaç duyulduğunu belirten Yakuphanoğlu, 3 yıl önce "ilk güneş simülatör cihazını" ürettiklerini hatırlattı.

"Cihazımız ABD'deki Pittsburgh Üniversitesi ve özellikle Avusturya'daki Avrupa'daki Linz Johannes Kepler Üniversitesi'dir. Suudi Arabistan'daki Kral Abdülaziz Üniversitesi'ne ve Pakistan gibi farklı ülkelerdeki üniversitelere ihraç ediyoruz. Cihazımızın teknik özellikleri mevcut cihazlardan daha yüksek olduğu için bilim adamları cihazımızı rahatlıkla seçebiliyor. "O yıllarda ürettiğimiz cihaz, herhangi bir güneş pilinin elektriksel özelliklerini manuel olarak test ediyordu ve özellikleri mevcut piyasadaki cihazlarla aynıydı." Yakuphanoğlu performansını artırmak için cihaza yeni teknik özellikler ekleyerek tam otomatik analiz yapabilen bir güneş simülatörü yaptıklarını belirtti.

Prof.Dr.Yakuphanoğlu, geliştirdiği solar simülatör cihazı ile bünyesinde gümüş madalya kazandığını kaydetti. 2019 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji kapsamında düzenlenen yarışmada "Tam Otomatik Güneş Simülatör Sistemi Projesi" kapsamında y Festival.

"Güneş enerjisinin temeli olan güneş pilleri ve güneş panelleri ile bunların test cihazlarının üretimi. Yerli güneş pilleri ve güneş panelleri üretecek entegre fabrika, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde başkent Ankara'da açıldı, Yakuphanoğlu'nun güneş pilleri ve güneş panellerini test etmek için kullandığı ilk yerli güneş simülatörü, hem yurt içinde hem de yurt dışında bilim adamlarının kullanımına sunmuş olması bizleri gururlandırıyor. Üniversitelerimizde ülke ekonomisine fayda sağlayacak bu tür çalışmaların artarak devam edeceğini belirten Göktaş, bu sorumluluğun bilinciyle araştırma yapan, geliştiren ve üreten akademisyenlerin değerli olduğunu ifade ederek, ersitelerde çalışan öğretim elemanlarının büyük sorumlulukları olduğunu ifade etti. ülke için.

Mevcut cihazın ışık yoğunluğunu otomatik olarak ayarlayabilme, akım-voltaj eğrisini alabilme, güç voltunu alabilme Güneş pilinin yaş eğrisini, güneş pilinin fotovoltaik mekanizmasını analiz etmek gibi güneş pili ile ilgili tüm parametreleri hesaplayabildiğini belirten Yakuphanoğlu, "Bu özelliklerin bir kısmı ithal cihazlarda bulunurken, yerli cihazımız yapabiliyor Herhangi bir güneş hücresinin tüm elektriksel analizini aynı anda bir başlat düğmesine basarak. "diye konuştu.

Yurt dışından talep aldı.