Epic Games ile Apple arasındaki savaş kızışıyor

Epic Games ile Apple arasındaki savaş kızışıyor

5 Şubat 2021 0 Yazar: admin

Popüler dijital oyun sağlayıcısı Epic Games, Avustralya düzenleyicilerini Apple'ın "rekabete aykırı" uygulamaları konusunda uyarıyor. Epic Games ve Apple arasındaki savaşın başka bir bölümünde, oyun şirketi şimdi Apple'ın App Store ile ilgili "rekabete aykırı" uygulamalarına karşı Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu'na (ACCC) başvuruyor. Epic'e göre, Apple'ın bu davranışı ve "sınırsız pazar gücü" tüketicilere zarar verebilir.
Epic Games 2020'de satış rekoru kırdı
Epic Games ve Apple sel
Cupertino merkezli şirketin Fortnite App Store'u Epic Games, geçtiğimiz yıl Avustralya'da Apple'ı çıkardıktan sonra dava etti. Dava devam ederken Epic Games'ten başka bir hamle geldi. Oyun sağlayıcı şirket, Avustralya piyasa düzenleyicisini Apple'a karşı bazı önlemler alması konusunda uyarıyor. Epic Games, gücü Apple'ı App Store'da ücretli uygulamalar sunmak için geliştiricilerin "Apple vergisi" olarak adlandırdığı yüzde 30 komisyon ödemeye zorlamak için kullanıyor. konuyla ilgili olduğunu iddia etmeye ve suçlamaya devam ediyor. Bu komisyonun Fortnite gibi oyunlarda satılan ürünleri etkileyen uygulamalara yönelik satın alımlar için de geçerli olduğunu unutmayın.

Kullanıcılar, iOS'a App Store dışında başka bir yerden kolayca uygulama yükleyemedikleri için Epic, Apple'ın geliştirici ücretlerini ve kurallarını bir şekilde kötüye kullandı. kullandığını iddia ediyor. ACCC'ye yaptığı sunumda Epic, Apple'ın "sınırsız pazar gücüne" sahip olduğunu ve bunun "Avustralyalı tüketicilere ciddi şekilde zarar verebileceğini" belirtti.

Ayrıca, Apple ve Google geliştiricilere göre daha düşük ücret alırsa, şirket bunu yapacak Ve diğer dijital içerik için daha az ödeme yapacağını öne sürüyor. Ek olarak, Avustralyalı tüketicilerin uygulama içi içerik satın alımlarında Apple'ın yüzde 30 vergisinin tamamını olmasa da bir kısmını ödeyeceği unutulmamalıdır. Bu hamle ile finansal olarak alınan tek haneli ücretlerin daha tutarlı olacağı, işlemlerin açık ve rekabetçi bir ortamda gerçekleşeceği düşünülüyor.

Geçen yıl Kasım ayında Apple, App Store'dan yılda 1 milyon dolara kadar kazanan geliştiricilerin şirkete yüzde 15 daha düşük komisyon ödemesine olanak tanıyan yeni bir program başlattı. Ancak bu, Fortnite'ın App Store'a dönmesi durumunda Epic Games'in yine de yüzde 30 komisyon ödemesi gerekeceği gerçeğini değiştirmiyor.
Bilindiği gibi Apple, Fortnite'ı App Store'dan kaldırdı. Çünkü Epic Games, Apple'ın Uygulama İçi Satın Alma sisteminden kaçtı ve uygulama içi satın alımlar için kendi ödeme işleme sistemini uyguladı.
Son olarak, iki şirket arasındaki savaş tırmanıyor ve belirsizliğe doğru sürükleniyor. Bu yıl, iki taraf Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir davayla yasal bir meydan okuma ortaya koyacak. Bu mücadeleden sonra durumun gidişatının netleşeceği düşünülmektedir.
& Nbsp;