Erişim Engellemeleri Tam Gaz: Eylül Ayında Hangi Haber ve İçerikler Kısıtlandı?

Erişim Engellemeleri Tam Gaz: Eylül Ayında Hangi Haber ve İçerikler Kısıtlandı?

26 Eylül 2020 0 Yazar: admin

Türkiye'nin eski sitelerden biri ile eski dostluğu I Cantabile sitesi 7. sırada Sulh Hakimlerinin kararıyla erişimini engelledi.

Haber Reza Zarraba, İran'a yönelik yaptırımların sondajı ile ilgili süreçlerde kurye Adam Karahan olduğunu belirtti, altın ve nakit para dolu valizlerle yapılan ödemelerde paranın nasıl nakledildiğine dair bir açıklama vardı.

Emine Erdoğan'ın 50 bin dolarlık Hermes marka çantayla ilgili önceki erişim engelleme kararlarıyla ilgili haberler de engellendi.

Kaynak:Twitter / @engelliweb ve Susma24 Platformu

Siber Haklar Uzmanı Hukuçu Yaman Akdeniz / @cyberrights

Benzer şekilde dünya çapında çok sayıda kullanıcısı olan Hornet'in internet sitesi ve telefon uygulaması da geçtiğimiz ay Ankara 8. Sulh Ceza Mahkemesi kararıyla engellendi.

Aynı yazıların bulunduğu Ekşi Sözlük sayfası da engellendi. .

Afyonkarahisar 1. Sulh Ceza Mahkemesi, 2 Eylül 2020 tarih ve 2020/2816 sayılı kararıyla 'kişilik haklarının ihlali' gerekçesiyle haberlere erişimi yasakladı.

Sözcü, Sol, İleri Haber gibi sitelerde yer alan haberlerde Mısırlı iş adamı İmad Kaçkul'un eski AKP Adıyaman milletvekili Salih Fırat ve yakınları tarafından dolandırıldığını iddia ettiği yazıldı. 31 Aralık 2020 tarihine kadar kullanılacağı bilgisi vardı. Geçtiğimiz hafta kız öğrenci yurdunda çalışan Ümitcan Uygun'un annesi Gülay Uygun'un ölü bulunmasının ardından yurtlarda kaçak dolaştığı iddiaları gündeme geldi. .

Ceza hukuku alanında çalışan akademisyen ve avukat Dilek Ekmekçi'nin 'ülkede kızları pazarlayan yapı' iddialarının yer aldığı 97 Twitter paylaşımına kişisel haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle erişimi engellendi.

"Samsun'da artan maliyetleri bahane ederek. Bazı özel hastaneler, hastanelerinde operasyonlarını gerçekleştiren hekimlerin ameliyathane kullanım ücretlerini yüzde 382 oranında artırma kararı aldı.

haberde yer alan belgelere göre kara para Türkiye'nin trafiğinde 20 milyar dolarlık trafik mevcut, bu döviz ticaretinde 800 milyon dolarlık rüşvet dağıtıldı.

Bir süredir kamuoyunun gündeminde Aleyna Çakır'ın ölümü Muge'nin Anlı televizyon programında ele alındığı iddia edildi. Ümitcan Uygun'un Aleyna Çakır'ın ölümüne karıştığı ve yurtlarda kız çocuklarını cinsel ilişkiye zorladığı.

ABD Hazine Mali Suçları Araştırma Ağı (FinCEN) belgelerinde yayınlanan DW Turkish, TELE1 ve Courthouse News Service haberlerine erişim , ülkeler arası para trafiğini ve bankaların bu trafikteki rolünü ortaya koyan bariyer getirildi.

Söz konusu haber, başlıkla Onedio'da yer aldı. satır "İyi nitelikler atfetmeme suçlaması:Emine Erdoğan, Hermes çantasını eleştiren gazeteci hakim karşısına çıktı".

BirGün ve Cumhuriyet'in internet sitelerinde yayınlanan haberlerde devletin aldığı Kovid-19 testi Kitlerle ilgili şu ifadeler kullanıldı:

İstanbul Anadolu 8. Ceza Sulh Ceza Mahkemesi'nin Haziran ayında aldığı kararla Ekşi Sözlük'te "Emine Erdoğan'ın çantası" ve "Bilal'e söylemek isterim" gibi başlıklar engellendi. Yeşil Gazete gibi portalların bu erişim bloğunu kapsayan haberlerine erişim kısıtlamaları getirildi.

Öte yandan Emine Erdoğan'ın çantasıyla ilgili yazısı nedeniyle yargılanan gazeteci Ender İmrek ile ilgili haberler de engellendi.

Söz konusu haberler Tele1, Dokuz8 Haber ve ABC Gazetesi gibi internet sitelerinde yer aldı.

Imad Kachkoul'un 'Nitelikli Dolandırıcılığı' Bu gündem üzerine Dilek Ekmekçi, sosyal medya paylaşımlarında kız yatakhanelerinde başına gelen olaylarla ilgili olarak kız yurtlarında suç yapısı olduğunu iddia etti.

"Kitlerin satın alındığı RTA Laboratuvarları Şirketi Yönetimi. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Güler'in yaptığı manipülatif işlemler nedeniyle" borsa yasaklandı "ve CEO Enes Perçin'in AKP il yöneticisi olduğu öğrenildi." Emel Sarlık'ın AKP belediye başkanı tarafından 'ayıklamakla' suçlandığı yazılmıştır.

Cumhuriyet, Oda TV ve Halk TV'de yer almaktadır. Habere göre Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Şükrü Beydemir göreve geldiğinde ilk işi lüks segmentte dört çeker araç kiralamak oldu.

DW Türk'ün raporunda, Çalık Holding iştiraklerinden Aktif Bank, Taliban'ı desteklemekle suçlanan şirketin yanı sıra porno siteleri için para transfer etti. Bakan Albayrak'ın holdingin CEO'su olduğu döneme denk gelen bazı işlemlerin olduğu belirtildi. Söz konusu haberlere "kişilik haklarını ihlal ettiği" gerekçesiyle erişim kısıtlaması getirildi.

14 Eylül'de Sözcü'de özel hastanelerin ameliyathane kullanım maliyetlerini artırdığı haberi "kişilik haklarının ihlali" nedeniyle bloke edildi.