Huawei P30 ve Mate 30 Pro 5G İçin HarmonyOS 2.0 Beta Güncellemesi Yayınlandı

Huawei P30 ve Mate 30 Pro 5G İçin HarmonyOS 2.0 Beta Güncellemesi Yayınlandı

23 Ocak 2021 0 Yazar: admin

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, geçtiğimiz aylarda duyurduğu HarmonyOS 2.0 beta güncellemesini iki yeni cihaz için yayınladı. Güncellemeyi alan Huawei P30 ve Mate 30 Pro 5G kullanıcıları ilk izlenimlerini paylaşmaya başladı.

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, Android rakibi olan yeni işletim sistemi Harmony OS 2.0'ı geçtiğimiz aylarda resmen duyurdu. İlk incelemeler sonucunda Android tabanlı olduğu iddia edilen HarmonyOS 2.0 beta, bugün itibariyle iki yeni akıllı telefon için piyasaya sürüldü. Twitter üzerinden yapılan bir gönderide yeni sürümle yüklenen Huawei Mate 30'un videosuna yer verildi. Paylaşılan video, telefonun arayüzünü ortaya çıkarıyor.

HarmonyOS 2.0 beta çalışırken görüntülendi:

Videoyu izleyemiyorsanız, buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Arayüz tanıdık geliyorsa şaşırmanıza gerek yok çünkü HarmonyOS 2.0 beta hem Android hem de Harmony işletim sistemlerinde kullanılan EMUI 11 kullanıcı arayüzünde bulunuyor. Ancak Huawei tarafından geliştirilen işletim sistemi Android uygulamalarını tam olarak desteklediği için AppGallery'de yer alan tüm uygulamaların çalıştığı bildiriliyor.

Weibo'da yeni yazılımı kuran kişilerin paylaşımları, HarmonyOS'un önceki raporlara rağmen Android tabanlı olmadığını gösteriyor. Ancak kullanıcıların Android uygulamaları ile uyumluluk açısından herhangi bir problem yaşamadıkları belirtiliyor. HarmonyOS 2.0 beta içeren Huawei P30'da çalışan bazı uygulamaları gösteren video aşağıdaki gibidir:

Videoyu izleyemiyorsanız, buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

İşletim sisteminin açık kaynak çekirdeği olan OpenHarmony, Çin'in GitHub alternatifi olan Gitee'de barındırılıyor. HarmonyOS'un ne Android ne de iOS kopyası olmadığını her fırsatta vurgulayan Çinli üretici, bu yıl işletim sistemini 300 milyondan fazla cihaza genişletmeyi hedefliyor.