Kuzey Marmara’da Araç Garantisi Tutmadı: İşletmeci Şirketlere 1.4 Milyar TL Ödeme

Kuzey Marmara’da Araç Garantisi Tutmadı: İşletmeci Şirketlere 1.4 Milyar TL Ödeme

12 Kasım 2020 0 Yazar: admin

Kuzey Marmara Otoyolu'nun yap-işlet-devret modeliyle inşa edilen kısımlarında işletmeci firmalara verilen geçiş garantisi geçerliliğini yitirdi. Bu nedenle firmalara 1,4 milyar TL ödeme yapıldığı belirtildi. Son döneme damgasını vuran ve "mega" olarak bilinen Yavuz Sultan, Osmangazi köprüleri ile İstanbul-İzmir ve Kuzey Marmara karayolu projeleri YİD yöntemiyle ihale edildi. İhaleyi kazanan firma veya ortaklık, inşaatı tamamladıktan sonra belirli bir süre köprü ve karayolu işletecek ve ardından devlete devredecek.

Bu projeler için devlet garantili araç geçişi. Geçişler döviz olarak belirlenir. Aracın garanti limitinin altında geçmesi durumunda aradaki farkı devlet öder. Bu kapsamda Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprüleri için yıl içinde garanti ödemesi yapılmıştır. Kuzey Marmara Otoyolu'nun “garanti sınırının altında kalan araç geçişleri” nedeniyle hizmete açılan kısımlarının ödemesi geldi. Olcay Aydilek'in Habertürk'ten aktardığı bilgiye göre faal şirketlere 1,4 milyar TL ödeme yapıldı. İşletmeci şirkete yakın kaynaklar ödemenin yakın zamanda yapıldığını belirtti. Kuzey Marmara Otoyolu; Kalyon, Cengiz, Kolin, Limak, RYS İnşaat ve Pak Yatırım ortak girişim grubu işletmektedir. Otoyol, İstanbul'un batısındaki en uzak noktadan başlayan, şehri baştan Kocaeli ve Sakarya'ya geçen 400 kilometre uzunluğundaki bir proje…

Düzinelerce şantiyeyi ilgilendiren finansman odaklı bir başka önemli gelişme daha var. Yıl sonundan birkaç gün önce Karayolları Genel Müdürlüğü'ne 1,2 milyar TL daha aktarıldı.

Bu yılın başında Genel Müdürlüğe 7 milyar 736 milyon TL tahsis edildi. Ek ödeneklerle bu tutar yaklaşık 22 milyar TL'ye ulaştı. Karayolları'nın müteahhitlere 13-14 milyar TL civarında borcu olduğu belirtiliyor. Genel Müdürlük bugünden itibaren bu borçların bir kısmını proje bazında karşılayacak.