Nobel Tıp Ödülü ve dijital sağlık

Nobel Tıp Ödülü ve dijital sağlık

11 Ekim 2020 0 Yazar: admin

Kuşkusuz bu haftaya damgasını vuran haber, Nobel Ödülü sahiplerinin duyurusuydu. Bilim adamı Michael Houghton ve Amerikalı Harvey J. Alter ve Charles M. Rice, keşfettikleri Hepatit C virüsü nedeniyle Pazartesi günü Nobel Tıp Ödülü'ne layık görüldüler.

Ödülün kazananlarını açıklayan Nobel Komitesi, bilim insanlarının 1980'lere dayanan çalışmalarının milyonlarca hayatın kurtarılmasına yardımcı olduğunu belirtiyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, her yıl yaklaşık 400 bin kişi Hepatit C nedeniyle hayatını kaybediyor. Virüsün, organ nakli gerektiren karaciğer kanseri ve siroz nedenlerinden biri olduğu da belirtiliyor. DSÖ, 4 yıl önce, hastalığı 2030 yılına kadar ortadan kaldırmak için bir strateji planı olduğunu duyurdu. Bazı başarıların değeri zamanla ortaya çıkıyor. Bu ödül, virüsün keşfi için harcanan 7 yıllık çalışma ve emek sonucunda yaşanan haklı bir gurur olmalıdır. Ama bitmedi! Fizik, kimya, barış, ekonomi ve edebiyatta Nobel ödülleri de 12 Ekim'e kadar kazananlarını bulacak. Öte yandan 2020 Nobel Fizik Ödülü Roger Penrose, Reinhard Genzel ve Andrea Ghez tarafından kazanıldı. Nobel Fizik Ödülü, kara deliklerin keşfine katkıda bulunan çalışmaları için İngiliz matematiksel fizikçi Roger Penrose, Alman astrofizikçi Reinhard Genzel ve Amerikalı astrolog Andrea Ghez arasında paylaşıldı. Nobel kimya, barış, ekonomi ve edebiyat ödülleri de 12 Ekim'e kadar sahiplerini bulacak.

Eşzamanlı dijital sağlık hareketi

FDA kısa süre önce bir Dijital Sağlık Mükemmeliyet Merkezi kurduğunu duyurdu. Açıklamada, merkezin mobil ve giyilebilir sağlık cihazları ile tıbbi cihaz yazılımları gibi teknolojilere odaklanacağı belirtildi. FDA bu alanda küresel bir otorite olmak isteyebilir, ancak Avrupa'dan eşzamanlı bir hamle geldi. AB'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, Enterprise Center of Excellence'a 150 milyon euro tutarında mali destek sağlayacağını duyurdu. Yatırım ile Avrupa'da yenilikçi teknolojilerin, dijital sağlığın desteklenmesi ve bu alandaki ürün ve hizmetlerin ticarileştirilmesi hedefleniyor.

Hemen hemen tüm ülkelerin rekabet ettiği bilimsel ve teknolojik gelişmelere yapılan yatırımlar ivme kazanıyor.

Belki gelecekte teknoloji ve alt kategorilerini Nobel Ödülü listesinde görebiliriz. Elbette teknolojideki gelişmelerin sonuçlarına dair şüphe de dikkate alınmalıdır. Yapay zekanın bizi sona erdireceği, robotların işimizi alacağı, atıkların dünyamızı çöpe çevireceği endişeleri olmadan ödülden bahsetmek gerçekçi olmayabilir. Tüm olumsuz görüşlere rağmen teknoloji alanındaki gelişmeler hız kesmiyor ve hükümet bütçelerinden önemli paylar alarak yoluna devam ediyor.

Serap TORUN
twitter.com/seraptorun73