Prof. Dr. Erdem: Sahte İçki Satanlar Olası Kastla Adam Öldürmekten Yargılanabilir

Prof. Dr. Erdem: Sahte İçki Satanlar Olası Kastla Adam Öldürmekten Yargılanabilir

12 Ekim 2020 0 Yazar: admin

Avukat Prof.Dr.Mustafa Ruhan Erdem, İzmir'de sahte içkiden ölümle ilgili cezalara değinerek, sahte içki üreten ve pazara arz edenlerin olası kasıtlı cinayetten cezalandırılabileceğini söyledi. Dr. Mustafa Ruhan Erdem, sahte likör üreten ve piyasaya süren kişilerin kasıtlı cinayetten cezalandırılabileceğini söyledi.

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Mustafa Ruhan Erdem, İzmir, Kırıkkale ve Mersin'de sahte alkolden kaynaklanan ölümler sonrasında verilebilecek cezalardan bahsetti. Sahte alkol kullananların ölümü sonucunda faillerin hangi suçtan yargılanacağını anlatan Prof.Dr.Mustafa Ruhan Erdem, "Tesislerin kurulmasından ölümün meydana gelmesine kadar her aşamada yaptırımlar var veya Yasadışı alkol üretimi veya piyasaya sürülmesinden dolayı bu kişileri cezalandırmak için herhangi bir kişi öldü veya bitkiseldi Tersine, bir ölüm meydana gelirse, üreticiler ve pazarlamacılar suç için cezalandırılır. Erdem, ölenlerin sayısı kadar ayrı ayrı cezalandırıldığını da hatırlattı.

Bu zincirdeki herkesin üretimden satışa kadar cezalandırılacağını belirten Prof. "Bu sürece katılan herkes cezalandırılıyor. Hepsi aynı suçtur. Alkol kullanımına bağlı ölüm meydana gelmemişse, kişi ömür boyu sakat kalmışsa, kör ise 'ağır yaralanma' cezası ortaya çıkmaktadır. Bu suçun cezası 5 – 20 yıl aralığındadır. Bu tür durumlarda alkol ceza kanununun uygulanması açısından silah tanımının 6. maddesinde zehirli kimyasallar yer almaktadır. Bu nedenle ceza da ağırlaştırılmalıdır. "Piyasaya sahte alkol koyanlar da vergi kaçakçılığı nedeniyle idari yaptırımlara tabi tutulacak. Bunun dışında Vergi Usul Kanunu'nun öngördüğü cezalar da işin içine girenler gibi devreye giriyor." bu tür ürünleri piyasaya sürmek de vergi kayıplarına neden oluyor. 'Vergi kaçakçılığı cezası' ortaya çıkıyor. Sahte alkol konusunda uyarıda bulunan Erdem, "Vatandaşlar ucuz olsa bile Sağlık Bakanlığı tarafından işaretlenmemiş içkileri kullanmamalıdır. Kanun belli bir miktar kişisel kullanıma izin veriyor. Ama bunun dışında tüm faaliyetler gerçekleştirildi. Vatandaşların bu konuda çok dikkatli olmaları gerekir.Dr.Erdem, pazara sahte alkol koyanlar için Tütün ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında da idari bir yaptırımdır ve cezalandırılacağını söyledi. Vergi Usul Kanunu kapsamında ayrı bir suç, kaçakçılık kapsamında ayrı bir suç ve Türk Ceza Kanunu kapsamında ayrı bir suç.