Sağlık Bakanı Koca: ‘2 Kişide Güney Afrika, 1 Kişide Brezilya Varyantı Tespit Edildi’

Sağlık Bakanı Koca: ‘2 Kişide Güney Afrika, 1 Kişide Brezilya Varyantı Tespit Edildi’

3 Şubat 2021 0 Yazar: admin

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, “Covid-19 salgını tüm dünyada tehdit olmaya devam ediyor. Bu tehdidi her yönüyle takip eden ve ülkemizin en az zararla çıkacağını gözlemleyen bilim kurulumuz, bugün haftalık toplantısını düzenleyerek dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeleri tartışmış, son bilimsel çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunmuştur. virüs ve neden olduğu hastalık. Sağlık personelimizin ilk dozunun ardından 75 yaş üstü tüm yaşlılarımızın aşıları devam etmektedir. Bugün itibariyle 2 milyon 400 bin kişinin ilk dozu aşılanmıştır. 2. parti aşıların güvenlik testleri tamamlandıktan sonra 65 yaş üstü yaşlılarımız ve 2. aşama grubuna dahil vatandaşlarımızın aşılarına başlanacaktır. Tedarik planlamamız ve aşı programımız planlandığı gibi devam ediyor ”dedi.“ Geçtiğimiz günlerde ülkemizde görülen mutasyona uğramış virüs hakkında açıklamalar yaptık. Bu konuyu dikkatle takip ettiğimizi söyleyen Bakan Koca, “Bazı mutasyonlarda bulaşıcılığın daha yüksek olduğuna dair bulgular var. Bu gibi durumlarda, önlemlerin gevşetilmesi riskte daha fazla artışa neden olabilir. Ülkemizdeki mevcut İngiltere mutasyonlarına ek olarak, iki vatandaşımızda Güney Afrika varyantı ve vatandaşlarımızdan birinde Brezilya varyantı ile karşılaştık. Bu vatandaşlar tedbir kapsamında hastanede tecrit ediliyor. Bağlantıları da benzer şekilde izole edilmiştir. ”

“ Kısıtlayıcı önlemlerin hayatımızı ne kadar zorlaştırdığının farkındayız. Bu nedenle kontrolden vazgeçilmeden bazı düzenlemeler yapılır. Bakan Koca, şöyle devam etti:"Okullarımızda sınırlı bir şekilde yüz yüze eğitime devam etme kararı alındı. Hareketliliğin daha az olduğu köy okullarında yüz yüze eğitime 15 Şubat'tan itibaren başlanacak. Mart ayında salgının seyrine göre kontrollü ve seyreltilmiş bir şekilde ilköğretim okullarımızda, 8. ve 12. sınıflarımızda ve özel eğitim okullarımızda eğitime başlanması hedefleniyor.Öğrencilerimiz okullarını, öğretmenlerimiz öğrencilerini özlüyor. Ailelerimizin bu konudaki endişeleri. Ancak salgının hızının artmasıyla birlikte kaybedilen canları telafi etmek mümkün değil. Bunu dikkate alarak çok hassas bir denge içinde hareket etmemiz gerekiyor. "

Daha dikkatli olunması gerektiğini belirten Bakan Koca, “Ülkede kitle hareketine yol açacak her türlü düzenlemeden kaçınmalı, bir araya gelmeli ve bir araya gelmeliyiz. Yükseköğretim kurumlarımızda yüz yüze eğitimin mevcut koşulların yanında önemli bir dinamizme neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu konuda yapılan değerlendirmelerde hem vaka sayısındaki artış eğilimi hem de hareketliliğin neden olabileceği riskler dikkate alınarak kararlar alınmalıdır. Tedbirlerle elde ettiğimiz kontrol, aynı zamanda başarılı bir aşılama programı yürütmemize de olanak sağlıyor. Toplum yaşamında uzayan kısıtlama sürelerinin neden olduğu zorluklara rağmen, bu fırsatı kaybetmeye tahammül etmiyoruz. Bu önlemleri daha sıkı takip ederek eski normlarımıza dönmemiz mümkündür. Mevcut önlemlerle özellikle kapalı ve kalabalık yerlerden kaçınmalıyız. Gevşemeden, taviz vermeden ve önlemlerden ödün vermeden ulusal düzeyde mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız ”