Sakarya’daki Havai Fişek Fabrikası Patlamasında Şüpheliler İçin İstenen Ceza Belli Oldu

Sakarya’daki Havai Fişek Fabrikası Patlamasında Şüpheliler İçin İstenen Ceza Belli Oldu

23 Ekim 2020 0 Yazar: admin

Soruşturmayı yürüten Hendek Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan rapor Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından fabrika sahipleri AERC ve YC de dahil olmak üzere 7 şüpheli hakkında hazırlanan 108 müştekinin yer aldığı 27 sayfalık iddianame, Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi.

Mahkemece kabul edilen iddianamede, "birden fazla kişinin kasten ölümüne ve yaralanmasına neden olmak" suçundan 2 yıl 8 aydan 22 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılması isteniyor. Sanıkların duruşması önümüzdeki günlerde başlayacak.

Sakarya'nın Yukarıçalıca ilçesine bağlı Hendek ilçesinde yaklaşık 15 dönümlük alana kurulan havai fişek fabrikasında 3 Temmuz günü saat 11.15 sıralarında meydana gelen patlamada 7 kişi hayatını kaybetti, 127 kişi yaralandı.

Patlamayla ilgili olarak fabrika sahibi de dahil olmak üzere beş şüpheli gözaltına alındı, bir şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 3 asker şehit oldu, 8 jandarma personeli ve kamyon şoförü yaralandı.