Üniversite öğrencilerinden görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak cihaz

Üniversite öğrencilerinden görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak cihaz

29 Eylül 2020 0 Yazar: admin

Kocaeli Üniversitesi (KOU) Mühendislik Fakültesi öğrencileri Mustafa Ali Özgönül ve Sefa Burak Memiş tarafından geliştirilen ve kafada kullanılan "Sanal Gözler" cihazı, görme engelli kişilerin önündeki nesneleri kolayca tespit etmesine ve olası kazaların önlenmesine katkı sağlıyor.

Mekatronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencileri Özgönül ve Memiş, hazırladıkları proje ile katıldıkları TEKNOFEST 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları'nda Sosyal İnovasyon ve Girişimcilik kategorisinde birincilik kazandı. Özgönül, çalışmalarının tamamlanması için destek beklediklerini sözlerine ekledi.

Geliştirdikleri cihaz hakkında bilgi veren Özgönül, cihazın herhangi bir fiziksel hareket veya duyusal algıya engel olmadan kişinin çevredeki engelleri algılamasını sağladığını söyledi. Görme engelli kişilerin cihazı rahatlıkla takabildiğini ifade eden Özgönül, "Cihazın ön tarafında 5 adet mesafe sensörü var. Bu mesafe sensörleri etrafındaki nesneleri tespit ediyor. Cihazın arka tarafında titreşimli baskı uçları var. Cihazın iyileştirilmesi için çalışmalarına devam ettiklerini belirten Özgönül, "İleride yapacağımız çalışmalarımızda cihaz üzerindeki obje tanıma sistemini kullanarak etraftaki engeli algılayabileceğiz. algılanan verileri kişiye sesli bildirim olarak iletmek. " "Kişinin önüne bir cisim geldiğinde, cihazın basınç uçları alnına temas eder. Titreşim veya basıncın şiddeti cismin konumuna ve mesafesine göre değişir. Bu şekilde kişi, kişinin mesafesini algılar. Etrafında engel var. Görme engelli kişilerle cihazı test etmek ve geri almak Geri bildirim alma fırsatı da bulduk. Aslında onlardan aldığımız geri bildirimler doğrultusunda ürünü geliştirme fırsatı yakaladık. ”Cihaz daha da geliştirilecek

Çalışmalarına "suni göz" de diyen Memiş, "Cihazımız 3. versiyon ve çalışıyor. Cihazımızın 4. versiyonunu geliştiriyoruz ki engelliler çevrelerinde olup bitenlerle ilgili bilgi alabilsin. 4. versiyondaki kamera modülümüz etrafındaki nesnelerin verilerini kişiye iletebiliyor, böylece çevresinde olup bitenlerin bilgisine sahip oluyor. ”Sözlerine yer verdi.