Uzaktan Komutalı İnsansız Kara Platformu Boğaç, yaralı tahliye aracına dönüştürüldü

Uzaktan Komutalı İnsansız Kara Platformu Boğaç, yaralı tahliye aracına dönüştürüldü

14 Eylül 2020 0 Yazar: admin

Çok Amaçlı Uzaktan Kumandalı İnsansız Kara Platformu 6×6 Boğaç, yaralıları çatışma bölgelerinden tahliye etme becerisi kazandı. Güvenlik güçlerinin saha deneyimlerinden yararlanılarak geliştirilen konsept aracın dünyada bir ilk olduğu belirtiliyor.

Elektroland Savunma tarafından yapılan açıklamada, “Boğaç, Uzaktan Kumandalı Yaralı Tahliye Aracına dönüştürüldü. Konseptin dünyada başka bir örneği yok. Boğaç uzaktan kumanda edilebiliyor ve üzerinde sedye taşıyor. Modül entegre edildi. Libya’da görevli olan bomba imha robotu TMR-II Çetin (veya TMR-II Kutlu) ile ortak çalışabileceği bir görev belirlenmiş, buna göre Boğaç, yaralıların olduğu durumlarda kazazedenin yanında yer almıştır. çatışma devam ediyor ve kurtarma / sağlık ekipleri riskli. ”

Geliştirilen konsept aracın işleyişi şu şekilde açıklandı:

Yaralının bilinci açıksa ve kendini sedyeye alacak kadar hareket edebiliyorsa, uzaktan kumanda ile sedyeye tek başına gider ve araca bir vakumlu sedye (yattıktan sonra tüm vücudunu saran ve sabitleyen bir sedye) alır. güvenli bölgeye götürüldü.

Yaralı bilinçsiz ise veya hareket edemiyorsa. Ancak kendisine yardım edebilecek arkadaşlar varsa onların yardımıyla sedyeye konularak bu modül ile araca götürülerek alan dışına çıkarılacaktır.

Yaralı bilinci kapalıysa veya hareket edemiyorsa ve onu sedyeye çıkaracak kimse yoksa TMR-II Çetin bu noktada yeniden devreye girecek. ve yaralıları sedye üzerinde çekin. Et, hem Boğaç hem de TMR-II Çetin’deki kameralarla üretilecek. ”

Tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ve üretilen Boğaç’ı benzer platformlardan ayıran en önemli özellik olan Electroland Savunma Kalite Sistem Müdürü Evren Çetin, bilinçsiz ya da yaralıları kendi imkanlarıyla alabileceğinin altını çizdi. Tasarlanan aracın ortalama çalışma süresinin 4 dakika, uzaktan kumanda mesafesinin 2 kilometre olduğu belirtildi.