Vali Yerlikaya: ‘Aile İçi Şiddet Olaylarında Bu Yıl 38 Kadın Hayatını Kaybetti’

Vali Yerlikaya: ‘Aile İçi Şiddet Olaylarında Bu Yıl 38 Kadın Hayatını Kaybetti’

25 Kasım 2020 0 Yazar: admin

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "Geçen yıl 33.101 aile içi şiddet vakası bu yıl yüzde 12 azalarak 29.111'e geriledi. Şiddet mağduru kadınlara 58.817 önleyici ve koruyucu önlem aldık. 38 kadın hayatını kaybetti" dedi. Vali Yerlikaya, "Kadınların ayrımcılığa uğramadığı, şiddete uğramadığı bir dünya olması en büyük dileğimiz. Aile içi şiddette maalesef geçen yıl 47 kadın, bu yıl 38 kadın hayatını kaybetti. Yaşama hakkı, her insanın en temel hakkıdır. Kadına yönelik şiddeti insanlığa ihanet olarak görüyoruz. ”

" Bugün Birleşmiş Milletler'in ilan ettiği Kadına Yönelik Şiddete Karşı Gün. Kadına yönelik şiddete ve her türlü şiddete karşıyım. En büyük dileğimiz ayrımcılık ve şiddetten uzak bir dünyaya ulaşmaktır.

İstanbul'da kadına yönelik şiddetin önlenmesi için kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve medya büyük çaba gösteriyor Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planımız üç yıldır uygulanıyor. 155 ve 156 Acil Çağrı Merkezimiz ve Alo 183 Sosyal Destek Hattımız Bir diğer önemli erişim hizmeti ise KADES akıllı telefon uygulamasıdır.Bu uygulama sayesinde, cihaz konum bilgisi ile kadın bildirim yaptığında KADES (Kadın Acil Destek Bildirim Sistemi) anında devreye girer.Kadın gözetmenler ve kadın personel görev yapar. Jandarma ve Emniyet Müdürlüklerimizde açılan "Aile İçi Şiddetle Kadın ve Çocuk Suçlarıyla Mücadele" büroları bu yıl İstanbul'da ; Şiddet Önleme ve İzleme Merkezimizden 2.902, kadın sığınma evlerimizden 2.689 kadın destek aldı. Geçen yıl 33.101 aile içi şiddet vakası bu yıl yüzde 12 azalarak 29.111'e geriledi. Şiddet mağduru kadınlara yönelik 58.817 önleyici ve koruyucu tedbir aldık. Maalesef geçen yıl 47 kadın ve bu yıl aile içi şiddette 38 kadın öldü. Medeniyetimiz, tüm canlıların en kıymetlisi olan insanlara şiddeti asla kabul etmez. Yaşama hakkı, her insanın en temel hakkıdır. Kadına yönelik şiddeti insanlığa ihanet olarak görüyoruz. Devlet ve millet olarak bu mücadeleyi "sıfır tolerans" ilkesiyle hassasiyetle sürdürüyoruz. Kadına yönelik şiddete son vermek en büyük hedefimiz. "