112 Acil’e siber saldırı iddiası

112 Acil’e siber saldırı iddiası

8 Şubat 2021 0 Yazar: admin

Her gün binlerce çağrıya cevap veren 112 Acil Çağrı Merkezi'ne siber saldırı yapıldığı iddia edildi. Olayın dört şehri etkilediği ve çağrı merkezinin sürekli aranıp çevrimdışı numaralardan kilitlendiği bildirildi. İşte detaylar.
Acil servis numaraları tek çatı altında toplandı
Siber saldırının dört şehri etkilediği iddia edildi
112 Acil Çağrı Merkezi, normal zamanda olduğu gibi koronavirüs döneminde de çok önemli bir görev üstleniyor. Her gün binlerce çağrı alan çalışanlar olay yerine en yakın bölgedeki sağlık ekiplerini yönlendiriyor. Ancak ne yazık ki gelen aramalar gereksiz veya yanlış aramaların önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

Habertürk'ün 112 Acil Çağrı Merkezi ve Türkiye'nin dört kentine yaptığı bilgi aktarımı, eş zamanlı olarak siber saldırıya uğradı. Haberde, çağrı merkezinin kimliği belirsiz kişiler tarafından sürekli aranıp kilitlendiği belirtildi.

Olayın yaşandığı dört ilde 112 hattının aynı internet tabanlı telefonlarla görüşülerek hacklenmeye çalışıldığı belirtilirken, bu hatlardan gelen aramaların engellendiği belirtildi. Yoğunluk nedeniyle 112 acil hattına uzun süre ulaşmakta zorlandığı kaydedildi. Siber saldırının kim tarafından ve neden yapıldığı belirsizliğini koruyor. 112 Acil Sağlık Merkezi yaşamla ölüm arasında çok hassas bir köprü kursa da her yıl binlerce asılsız çağrıya maruz kalmaktadır. Asılsız ihbar yapan veya gereksiz yere meşgul olanlara 250 lira para cezası veriliyor. Tekrarlanırsa bu ceza iki katına çıkar. İçişleri Bakanlığı'na göre 2020'de bu tür 146 kişi para cezasına çarptırıldı.