200 beygirlik Ford Puma ST tanıtıldı: İşte tasarımı ve özellikleri

200 beygirlik Ford Puma ST tanıtıldı: İşte tasarımı ve özellikleri

25 Eylül 2020 0 Yazar: admin

ST modellerine özgü Mean Green renginin yanı sıra, altı farklı gövde rengiyle seçilebilen Puma ST'de ayrıca ST logolu ısıtmalı Recaro koltuklar ve Mika Dinamica süet detayları, deri kaplı, ST'li altı düz direksiyon simidi bulunuyor. logo ve ST vites topuzu. Ayrıca koltuklarda, vites topuzunda ve paspaslarda metal gri dikişler bulunmaktadır. Fiesta ST'de olduğu gibi, Puma ST'deki motorun ürettiği güç, 6 ileri manuel şanzıman aracılığıyla ön tekerleklere aktarılıyor. Optimum hızlanma için şanzımanın son dişli oranı kısaltılmıştır. Ford Performance ekibi, egzoz sistemini Puma ST'nin SUV karakterine uyacak şekilde elden geçirdi, ancak uzun yolculuklarda deneyimi iyileştirmek açısından Fiesta ST'den 1 desibel daha sessiz olacak şekilde ayarlandı.

Bu değerler ışığında Ford Puma ST'nin performans verilerine baktığımızda 0-100 km / s hızlanmasını 6.7 saniyede tamamladığını görüyoruz. Bu yüzden, hot hatch kardeşi Fiesta ST'den sadece 0,2 saniye daha yavaş. Performanslı SUV'nin maksimum hızı 220 km / s olarak açıklandı. Fiesta ST'de bu değerin 232 km / h olduğunu hatırlatalım. Ford Puma ST'nin kaputunun altına baktığımızda, platform ikizi Fiesta ST'deki güç aktarım mekanizmasını görmek şaşırtıcı değil. Tamamı alüminyum 1.5 litrelik EcoBoost üç silindirli turbo benzinli motor, 200 beygir gücü ve 320 Nm tork üretir. Diğer bir deyişle gücü Fiesta ST ile aynı tutulan motorun tork değeri, tepki süresini iyileştirmek için 30 Nm artırıldı. Ayrıca alıştığımız Normal, Sport ve Track modlarına da rastlıyoruz. Ayrıca üç modlu ESC ve Launch Control özelliği de Puma ST'de karşılaştığımız detaylar arasında yer alıyor. Son zamanlarda teaser görselleriyle sıkça karşımıza çıkan Ford Puma ST'nin kapağı bugün tamamen kaldırıldı. Puma ST, Ford Performance ekibi tarafından Avrupa pazarı için geliştirilen performans SUV'dur.

Ford Puma ST'nin tasarımına baktığımızda, özel olarak geliştirilmiş Michelin Pilot Sports 4S lastikler ve 19 inç jantlarla karşılaşıyoruz. Ön tamponun altında siyah bir ön dudak kullanan Ford Performance ekibi, bu detayın öndeki bastırma kuvvetini yüzde 80'e kadar artırdığını belirtiyor. Motor için daha iyi bir soğutma sağlayan üst ve alt ızgaralar, parlak siyah tavan, yan ayna kapakları ve arka spoyler gibi detaylar da Puma ST'nin dış tasarımında karşımıza çıkan detaylar arasında yer alıyor.

WLTP'ye göre ortalama yakıt tüketimi 6,9 l / 100 km olup CO2 emisyonu 155 g / km olarak açıklanan Ford Puma ST'nin şasi kısmında Puma standardına göre ciddi ayarlamalar yapılmıştır. Sınırlı kayma diferansiyel (LSD) seçeneğini içeren Puma ST'nin süspansiyon sistemi de standart modele göre yüzde 40 daha sert olacak şekilde revize edildi. Direksiyon tepkisinde yüzde 25 iyileşme ve yüzde 17 daha büyük frenler güncellemeler arasında.

Kablosuz akıllı telefon şarj ünitesi, ısıtmalı ön cam, ön ve arka park sensörleri, yağmur sensörü, 8 inç SYNC 3, Ford Puma ST'nin standart özellikleri arasında yer alıyor. Bilgi-eğlence sistemi, Android Auto ve Apple CarPlay desteği, FordPass Connect modem teknolojisi gibi önemli teknolojiler var.