Alman basını: Türkiye, TOGG ile kendi ‘Tesla’sını yapıyor

Alman basını: Türkiye, TOGG ile kendi ‘Tesla’sını yapıyor

19 Ekim 2020 0 Yazar: admin

Alman basınının en önemli ekonomi gazetelerinden Handelsblatt'ta yer alan haberde, TOGG'nin elektrikli otomobil ekosistemi oluşturarak kendi "Tesla" yı ürettiği vurgulandı ve otomobilin ülkenin milli ürün yelpazesine ekleneceğini belirtti.

En önemli ekonomi gazetesi Handelsblatt, Alman basınında yer alan haberlerde, Türkiye'nin Otomobiller Girişim Grubu (TOGG), kendi bünyesinde "Elektrikli otomobil ekosistemi oluşturarak Tesla" üretildiğini vurgulayarak, otomobile ülke menziline sokulacak milli hasıla belirlendi.

Raporun ayrıca TOGG tarafından üretilmesinin cazip olacağı durumda rekabetçi bir otomobilin bu Alman otomobil pazarı için satış fiyatı kaydedildi.

Handelsblatt, Türkiye'nin otomobili TOGG'nin üst düzey yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş'la röportajlar yapıyor, sayfalarda, "Türkiye Tesla:Bosch'un eski müdürü nasıl elektrikli otomobil devri Türkiye'ye taşınmak istiyor?" Türkiye'nin otomobili başlıklı bir haber verdi.

Handelsblatt, Karakaş'a röportaj veren ilk yabancı yayınlar oldu.

Rapora göre Türkiye, tOGGer'in doğuştan gelen yüzde 100 elektrikli SUV'sini üretmek için faaliyetlerini sürdürüyor Modelin 2022 yılı sonunda Boğaz'daki üretim hattından indirilmesinin beklendiğini hatırlatan Gürcan Karakaş, projeyi yönetiyor ve kendisini farklı görüyor diğer yerleşik üreticilerden. " Açıklamada dedi.

"Türk Tesla" nın tOGGer a "Gigafactory" olarak nitelendirildiği, tepsilerin bulunmadığına işaret edilen raporda şu ifadeler yer aldı:

"İstanbul'un dış mahallelerinde tek bir ofis kompleksi var. Türkiye'nin elektrikli otomobil üretimi 220 mühendisi, birinci lige geçmek istediği bu projede bu ofiste çalışıyor. Ülkedeki 6 şirket güçlerini birleştirerek 3 milyardan fazla yardım sağladı Proje için avro. Projenin başına Gürcan Karakaş'ı patron olarak atadılar. Kimse Türkiye'den elektrikli otomobil beklemiyor ”diyor. Ancak Karakaş, beklentilerinin oldukça üzerinde kalmaya kararlı. Handelsblatt ile yaptığı röportajda 'En başından itibaren küresel ölçekte rekabetçi olmak istiyoruz' dedi. "

Türkiye'de elektrikli araçların yanı sıra giderek yaygınlaşan işaretler Haberde, bu yılın Ocak-Eylül döneminde satışların yüzde 104 arttığı bildirildi.

Haberde, Duisburg-Essen Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan ünlü otomobil uzmanı Ferdinand Dudenhöffer anılarını Türkiye'den övdü, başkentin otomobil için öne sürdüğünü belirterek, "İyi bir başlangıç için 3.3 milyar euro yeter" dedi. Elektrikli otomobil pazarında pek çok start-up firmanın fark edilmek için mücadele ettiği haberinde TOGG CEO'su Karakaş, "İstanbul'daki toplantıda iyimserlik yayıyor. 54 yaşındaki oyuncu, TOGG ile beyaz bir polo. Onun göğsü. Ofisi bir CEO'nun ofisi gibi değil. Masa o kadar yüksek ki ayakta duruyor, buzlu cam duvarlar sayılar, notlar ve kağıtlarla dolu. "İfadeler kullanıldı. Haberde Gürcan Karakaş ile ilgili bilgiler de yer alıyor. Ankara'da makine mühendisliğini okuduktan sonra Alman otomotiv tedarikçisi Bosch Türkiye geçen Karakaş, 2004 yılında 38 yaşındaki Bosch'un Türkiye'deki haberini hatırlatarak, şunları söyledi:

"Karakaş 1,6 milyar euroluk satışları yönetiyor. Karakaş daha sonra Bosch'un toptan satış işini devraldı. 45 yaşında Bosch, dünyadaki en yüksek üçüncü kariyer seviyesine yükseldi. 2011 yılında Alman iş gazetesi Handelsblatt'ın yaptığı araştırmada Karakaş "Yarının Yöneticisi" seçildi. "

Handelsblatt gazetesinin haberinde, Türk hükümetinin uzun yıllardır bağımsız bir sanayi politikası izlediğini vurgulayan Handelsblatt, "Türk firmaları, teçhizatın büyük bir bölümünü Türk Silahlanma Kuvvetleri için üretiyor. Kovid-19 vantilatörleri, LED ekranlar, buzdolapları ve gemiler için yoğun büyük ölçüde yurt içinde üretilmişti. Daha önce ulusal aralıkta bir otomobil eksikti. ”denildi.

tOGGer tedarikçi ve yereldeki servis sağlayıcıların çoğunluğu haberlerde vurgulanacak," Türkiye'nin Otomobili, tek pil 500 kilometreye kadar yol alacaktır. 30 dakika içinde yüzde 80'e kadar şarj edilebilir pil ve yerel olarak üretilecektir. Karakaş, batarya teknolojisi konusunda "Görüşmeler sürüyor" diyor "Her şey yolunda giderse yurtdışındaki rakiplerimize batarya üretebiliriz." ifadeler kullanıldı.

Haberde, Karakaş'ın "Sadece arabayı üretmiyoruz, akıllı bir cihaz yapıyoruz" sözlerine yer veren tOGGer akıllı telefonun, iş geliştiricilerin başından beri uygulama için böyle bir araç ile çalıştığı kaydedildi.

Türkiye'nin yerli otomobili için Fiyatın henüz belirlenmediği bilgisine yer veren haber, fiyatı ile Alman otomobil pazarında rekabetçi olmasının beklendiğini vurguladı.