Google Pixel 5’in Zoom Teknolojisi Super ResZoom Yeterince İyi mi?

Google Pixel 5’in Zoom Teknolojisi Super ResZoom Yeterince İyi mi?

18 Ekim 2020 0 Yazar: admin

Google'ın iddialı olduğu bir alan olan mobil fotoğrafçılıkta becerilerini sergilediği Pixel serisinin son üyesi ise Pixel 5 akıllı telefon oldu. Telefonun Super ResZoom özelliği ne kadar iyi?

Mobil fotoğrafçılık alanında Apple, Samsung ve Sony gibi iddialı firmalara eşlik eden bir diğer teknoloji devi Google. Şirketin Pixel serisi akıllı telefonlarının odak noktasındaki özelliklerden biri her zaman kameraları olmuştur.

Daha önce HDR ve düşük ışık yetenekleriyle dikkat çeken akıllı telefon serisi, bu yıl önemli bir donanım değişikliği yarattı. 2 x 16 MP telefoto özelliğini terk eden Google, 16 MP ultra geniş açılı kameraya geçiş yaptı. Çoğu kişi geniş açıyı sevse de 4-5 kameralı telefon çağında telefoto eksikliği de hissediliyor. Super ResZoom ne kadar başarılı?

Google, bu eksikliği gidermek için işin yazılım kısmında bir çözüm bulmaya çalışıyor. Bu girişimin sonucu Super ResZoom'dur. Bu yöntemde çoklu kare yakalama teknikleri kullanılmaktadır. Böylelikle görüntü kalitesini düşürmeden resimleri kesmek mümkündür. Aslında bu fikrin Pixel 3'e kadar uzanan bir geçmişi var. Huawei, Oppo ve diğer şirketler benzer yöntemler kullandılar. Yani yöntem yeni değil ve doğal olarak belli bir noktaya kadar gelişti.