Bilgisayar korsanlarının şimdiki hedefi AstraZeneca

Bilgisayar korsanlarının şimdiki hedefi AstraZeneca

2 Aralık 2020 0 Yazar: admin

Rus, Çinli ve İranlı bilgisayar korsanlarının Covid-19 aşısı ile ilgili çalışmaları sabote ettiği haberi halkı oldukça meşgul etmişti. Kuzey Koreli korsanlar artık bu saldırılara karışıyor. Korsanların, aşılar üzerinde çalışan bir şirket olan AstraZeneca'ya siber saldırı düzenlediği iddia edildi.
AWS re:Invent 2020 başlıyor! Ücretsiz olacak!
AstraZeneca, bilgisayar korsanlarının yeni hedefi
Reuters'a göre, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları son haftalarda AstraZeneca'nın sistemlerini ihlal etmeye çalışmak için sahte parolalar kullandı. İngiliz ilaç üreticisinin COVID-19 aşı geliştirme projesine dahil olan kişiler de, başarılı olduğu düşünülmeyen sözde siber saldırılardan etkilendi. Linkedln ve WhatsApp üzerinden çalışanlarla iletişime geçen saldırganlar, sahte iş teklifleri içeren mesajlar gönderdi. Kötü amaçlı yazılım içeren bu mesajlar ile hackerlar, çalışanların bilgisayarlarına girerek gerekli bilgileri almayı hedeflediler.

Siber güvenlik uzmanlarının kullandığı saldırı ve tekniklere bakıldığında, ana kaynağın Pyongyang'da devam eden bir hack ağının parçası olduğu belirlendi. Öte yandan bir Reuters kaynağı, Rusya'da uzmanları yanıltmak için bazı hesapların e-posta adresleriyle kaydedildiğini belirtti.

Daha önce Kanadalı, Birleşik Krallık ve Amerikalı siber güvenlik yetkilileri, kötü amaçlı yazılım kullanan COVID-19 aşıları hakkında Rus istihbaratını kullanıyordu. bilgi çalmakla suçlandı. Rusya ise kendisine yönelik tüm bu iddiaları yalanladı.