Brave, HTTPS Alternatifi IPFS Protokolünü Destekleyen İlk Tarayıcı Oldu

Brave, HTTPS Alternatifi IPFS Protokolünü Destekleyen İlk Tarayıcı Oldu

21 Ocak 2021 0 Yazar: admin

Brave, merkezi sunucular gerektiren HTTPS protokolüne alternatif olarak geliştirilen IPFS protokolünü destekleyen ilk tarayıcıydı. Brave ile IPFS'yi etkinleştiren tüm bilgisayarlar aynı zamanda geçici sunuculardır.

Sadık bir kullanıcı kitlesine sahip olan Brave web tarayıcısı, Chrome veya Firefox kadar popüler olmasa da pek çok tartışma konusu olan "bedava internet" adına önemli bir özellik kazanmıştır. 1.19.x sürümünden itibaren Brave, HTTPS alternatif IPFS iletişim protokolünü destekleyen ilk web tarayıcısı oldu.

InterPlanetary File System (Gezegenler Arası Dosya Sistemi) anlamına gelen IPFS, günümüzün en popüler iletişim protokolü olan HTTPS'den farklı olarak merkezi sunucuların içeriği almasını gerektirmez. . Bu önemli fark, olası sansürlerin veya sunucu kesintilerinin önlenebileceği anlamına gelir.

Bir anlamda IPFS protokolünü torrent dosyalarıyla karşılaştırabiliriz; bilgisayarlar, eşler arası bir ağda yaşayan ve her biri içeriğin bir kopyasını dağıtan düğümlerdir. Bir düğüme erişmek mümkün değilse, diğerine atlanabilir ve içerik, bir düğüm bile var olduğu sürece var olmaya devam edecektir. Üstelik IPFS, DNS tabanlı bir protokol olmadığından, saldırılara veya kesintilere karşı daha dayanıklıdır.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bir IPFS adresini ilk ziyaret ettiğinizde, tarayıcı URL'yi standart HTTP protokolü üzerinden açacaktır. Ancak adres çubuğunun hemen altında, web sitesini IPFS ile yüklemek için yerel bir düğüm kullanmak isteyip istemediğinizi soran bir bilgi çubuğu bulunur.