Cortex A78C işlemcisi Arm tarafından duyuruldu

Cortex A78C işlemcisi Arm tarafından duyuruldu

9 Kasım 2020 0 Yazar: admin

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte işlemci pazarındaki rekabet artmıştır. Geçtiğimiz aylarda Apple, Intel işlemciler yerine kendi Arm tabanlı işlemcileri üreteceğini ve bu işlemcileri MacBook ve Mac modellerinde kullanacağını belirtmişti. Şimdi Cortex-A78C işlemcisi Arm tarafından duyuruldu. Dizüstü bilgisayarlar için işlemci, Cortex-A78 işlemcisinin yenilenmiş bir versiyonudur.

Dizüstü bilgisayar alanındaki rekabet arttıkça, 11. nesil Intel işlemciler de Apple'ın pişman olabileceği çok güçlü bir dahili grafik kartıyla birlikte geliyor.
Zen 3 tabanlı AMD EPYC Milan özellikleri sızdırıldı
ARM Cortex-A78C işlemci tanıtıldı
Daha fazla önbellek ile gelen işlemci, yüksek saat hızlarına ulaşabilir ve 8 adet yüksek performanslı çekirdeğe sahiptir. Çekirdek tasarımı nedeniyle Arm tarafında bir ilk olan Cortex-A78C, pazara iddialı bir giriş yapmayı hedefliyor. Yaklaşık 4 yıl önce Microsoft, Qualcomm ile Windows 10 ile Arm tabanlı mobil işlemcileri kullanma konusunda anlaştı. Ancak Arm tabanlı Windows 10 cihazları pahalı olmasına rağmen düşük performans gösteriyordu. Arm tabanlı Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarların en önemli özelliği çok uzun pil ömrü vaat edebilmeleridir. Performans sorununun üstesinden gelmek isteyen Arm, Windows 10 için özel çekirdekler geliştirmeye başladı. Şimdi ilk örnek Cortex A78C işlemci tanıtıldı. Performans odaklı 8 çekirdeğe sahip işlemci, Kol tarafında bir ilke imza attı. Normal şartlar altında Arm tarafından geliştirilen 8 çekirdekli işlemciler performans çekirdeği ve güç tasarrufu çekirdeği olarak ikiye ayrıldı. Cortex A78C ile performans odaklı 6 ve 8 çekirdekli Arm tabanlı işlemciler de kaplandı. İşlemcinin tüm özellikleri açıklanmasa da toplamda 8 MB L3 önbellekle geldiği belirtiliyor. 60 GB / sn bant genişliğine sahip Cortex-A78Ci, ilk olarak 10 Kasım'daki Apple etkinliğinde tanıtıldı. Apple ve Arm'ın düşük güç tüketimiyle dizüstü bilgisayar işlemci pazarı için nasıl rekabet edeceği şimdiden merak ediliyor.