Cumhurbaşkanlığı’nın Hedef Gösterdiği GAFAM Şirketleri Aslında Ne Kadar Büyük?

Cumhurbaşkanlığı’nın Hedef Gösterdiği GAFAM Şirketleri Aslında Ne Kadar Büyük?

28 Şubat 2021 0 Yazar: admin

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nin hedeflediği GAFAM (Google, Amazon, Facebook, Apple, Microsoft), teknoloji sektörüne yön veren 5 şirket olarak biliniyor. Peki bu şirketler gerçekte ne kadar büyük?

Akıllı telefonlar, arama motorları ve sosyal medya:İnternet, günümüzün küreselleşen dünyasında iletişim, bilgi ve eğlence için en hayati araçlardan biri haline geldi. Teknolojik gelişmeler modern yaşamın dijitalleşmesini hızlandırmaya devam ediyor, ancak bu dijital evrene yalnızca birkaç oyuncu hakim:Google, Amazon, Facebook, Apple ve Microsoft. Bu şirketleri gündeme getiren, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nden yapılan açıklamaydı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Teknik Direktörü Ali Taha, "Türkiye'nin verileri, Türkiye kalacağı" Gafada'sız dünya (Google, Amazon, Facebook, Apple, Microsoft) harika "açıklaması, onunla bazı tartışmalar getirdi.

Başkanlığın hedeflediği GAFAM şirketleri ne kadar büyük? Google, Amazon, Facebook, Apple ve Microsoft dünyadaki en etkili küresel teknoloji şirketleri arasındadır. Sektördeki hakim güçlerini kullanarak rekabeti engellediği iddiasıyla defalarca dava açılan firmalar, marka değeri açısından da büyük bir güce sahipler. . Dijital hakimiyetini Silikon Vadisi sınırlarının ötesine hızla genişleten Apple, 2019'da 260 milyar doları aşan inanılmaz bir gelir açıkladı. Apple'ın Amerika Birleşik Devletleri işletim sistemi pazarındaki en önemli rakibi Microsoft, en başarılı yılı geçirdi. şirketin 2020 tarihi.

Benzer şekilde, Google ve Facebook, sürekli artan kullanıcı sayısı ve reklamlardan elde edilen gelirler sayesinde arama ve sosyal ağ alanlarında başı çekiyor. devam ediyor. Dünya genelinde en çok ziyaret edilen iki web sitesine sahip olan bu şirketler, gelirlerini artırmakta ve internet üzerindeki etkilerini her geçen gün genişletmektedir.

GAFAM'ın toplam piyasa değeri ne kadar?

GAFAM'daki 5 şirket aynı zamanda Amerika pazarlarının da temelini oluşturuyor. makyaj. 500 büyük Amerikan şirketini listeleyen S&P 500 endeksindeki ilk 5 şirketin toplam piyasa değeri 7,5 trilyon doları aşıyor. Şirketlerin güncel piyasa değerleri aşağıdaki gibidir:

Google (Alfabe) – 1.37 trilyon dolar Amazon – 1.56 trilyon dolar Facebook – 733.2 milyar dolar Apple – 2.04 trilyon dolar Microsoft – 1.75 trilyon dolar

GAFAM şirketleri teknoloji endüstrisinde rakipsizdir:

Teknoloji Sektörün güç merkezini oluşturan bu şirketlerin büyümesi ve rakipsiz pazar hakimiyetleri, hem kullanıcılar hem de genel olarak internet mimarisi için önemli etkilere sahiptir. Örnek vermek gerekirse 4-5 oyuncunun hakim olduğu bir ortamda şekillenen bu tür oligopol piyasalarında rekabetin azaldığı ve bunun sonucunda ürün çeşitliliğinin giderek azaldığı görülmektedir. Yalnızca 2017'den 2019'a kadar AB Komisyonu, rekabete aykırı davranışları nedeniyle Google'a 8 milyar doların üzerinde para cezası verdi. Diğer şirketler de benzer nedenlerle milyarlarca dolar para cezasıyla karşı karşıya kaldı.

GAFAM şirketleriyle ilgili öne çıkan istatistikler:

Google'ın küresel gelirleri 2020'de 181,7 milyar doları aştı. Google, 2020 itibariyle arama motoru pazarının% 90'ından fazlasını elinde tutuyor. Amazon'un küresel net gelirleri 2020'de 386 milyar dolar olarak açıklandı. Facebook'un küresel gelirleri 2020'de 86 milyar dolara ulaştı. Apple'ın küresel marka değeri 352,1 milyar dolardır. Apple'ın küresel gelirleri 2020 mali yılında 274,52 milyar dolara ulaştı. Microsoft'un küresel gelirleri 2020'de 143 milyar doları aştı. Microsoft, Aralık 2020 itibarıyla masaüstü işletim sistemi pazarının% 76,56'sına hakim durumda.