Yeni Dolandırıcılık Yöntemi: ‘Online İngilizce Eğitim Seti’

Yeni Dolandırıcılık Yöntemi: ‘Online İngilizce Eğitim Seti’

28 Şubat 2021 0 Yazar: admin

Yeni bir dolandırıcılık yöntemi ortaya çıktı. İddiaya göre kendilerini üniversite öğrencisi olarak tanıtan bu kişiler, internet üzerinden verilen İngilizce eğitim setlerini bir form doldurarak ikna ettikleri kişilere satıyorlar ve 14 gün içinde iptal etme hakkına sahipler. Ancak form doldurulduktan sonraki 15. günde internet üzerinden kurs bile almayan mağdurlar aranarak borçları olduğu belirtilerek para isteniyor.

"Kendilerini üniversite öğrencisi olarak tanıtan iki kişi işyerime geldi ve bize çevrimiçi olarak kullanılabilecek bir İngilizce eğitim seti için bir form doldurdular. Bu seti 7 gün kullanabileceğimizi söylediler. Formu doldurduk. öğrencilerimize fayda sağlayabiliriz, bir iyilik yapalım. 14 gün içinde iptal etme hakkımız olduğunu söylediler ve o formu bu hakla imzaladık, yoksa beni imzalamayacaktık. " 500 TL borcunuz var "dedim ve katılmadığım bir kursun ücretini ödemeyeceğimi ve öğrencilere yardım etmek istediğim için imzaladığımı söyledim. Sadece ben değil milyonlarca insan bu konuda acı çekti. yol bu parayı ödeyecek gücüm yok, bunu avukata ödeyemem ve mali durumum yetersiz diyorum ama 'Bu borcu ödemek bizim işimiz değil. Sen oradasın yoksa koyarız Sen hapistesin ”Karşılaştığımız kişi kendini üniversite öğrencisi olarak tanıtıyor. yeniden 'dediler, biz de kayıtsız kalamayıp insanlık görevimizi yapıyoruz ama bunun sonucu olmamalı. "

Kurban Samet Ülbeg, bu kişilere yurt dışındaki yakınlarına bile şaşırtıcı bir şekilde ulaşıldığını söylüyor" Benim bile Türkiye'de değil Yakınlarımı arayıp tehdit ediyorlar, 'Bugün 2 bin TL yatırmazsan yeğenini hapse atarız . Şu anda bana gönderilen kağıt 3 bin 800 TL borç gösteriyor ve aileme gönderilen mesajda 9 bin 10 bin TL borçlu olduğumu söylüyor. Ancak 2 bin TL peşin ödersem bu borcun kapanacağı söyleniyor. Bu yöntemi kullananların vatandaşları ikna etmek için özellikle sempatik gençleri tercih ettiğini ifade eden Tüketici Uygulama Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, "İnanın açıkçası sahtekarlık var. Bu öğrencilere özellikle seçilmişler veriliyor. Vatandaşlar, 'Bir kampanyamız var, 2 bin 500 TL'ye 5 bin TL'lik bir set vereceğiz. Lütfen imzalayın istemeseniz bile ben de öğrenciyim, öğrenci devleti anlıyor Paraya ihtiyacım var, pirimidin alın benim hakkım yok zaten 14 çekilme sırasında hakkım yok, "açıkça kandırıyor" dedi.

Aydın Ağaoğlu, bu firmaların Türkiye'nin her yerinde faaliyet gösterdiklerini belirterek, " Ticaret Yapan Ticaret Daire Başkanlığı'ndan aldıkları ruhsat, şikayetler nedeniyle ruhsatını iptal ediyor ancak başka bir il'e gidip oradan izin alıyorlar ”dedi. Yüzbinlerce kişinin mağdur olduğunu söyleyen Aydın Ağaoğlu, bu ihraçta e, öğrencilerin çoğunlukla ailelerinden korktuğunu ve arkadaşlarından borç aldıklarını ve bu meblağı ödediğini belirterek, "Avukata giden kişinin avukata verecek parası yok, talep edilen bedel 2 bin 500 TL, bedel Avukatın talep ettiği miktarın altında Tüketici Kanununa göre satıcı firmanın Ticaret Bakanlığı'ndan ruhsat alması ve bu lisans numarasını sözleşmede belirtmesi, "Tüketici 14 gün dolmadan firmayı telefonla arar. Karşı taraf 'tamam işlendi' diyor ancak 14 gün sonra 'ispat edemezsiniz çünkü bize yazılı olarak bildirmediniz' diyerek infaz işlemi başlatılıyor. Buradaki en önemli nokta, karşısındaki kişinin 'O zaman bir telefon yeter' derken tüketiciyi aldatmasıdır. Kanan öğrenci, o zaman ben istek tehdidi ile karşı karşıya kalıyorlar ama korkmayın, Tüketici Kanununda açık hüküm var. Tüketici, 'Bana yazılı cayma formu vermediler, doğru bilgi verilmedi' dedi. Ağaoğlu, işyeri dışında yapılan sözleşmelerin 9. maddesinin 2. fıkrasına göre yönetmeliğe aykırı bir durum varsa, cayma hakkını kullanmak için 14 gün ile sınırlı olmadığını belirterek, bu süre her halükarda bir yıl daha uzatılır, "Aynı şekilde mağdurların cayma hakkını kullandıklarını yazılı olarak firmanın adres, faks ve e-posta adreslerine bildirmeleri ve bir nüshasını saklamaları gerekmektedir. sözleşme iade edilmemişse, Tüketici Hakem Heyetlerine başvurarak sözleşmenin iptaline karar verilmesi istenmelidir. "