DARPA, Havada Drone Yakalama Testlerinde Santimlerle Başarısız Oldu

DARPA, Havada Drone Yakalama Testlerinde Santimlerle Başarısız Oldu

12 Aralık 2020 0 Yazar: admin

ABD'nin DARPA kurumu, Gremlins projesinin bir parçası olarak havada yapılan drone yakalama testlerindeki başarıdan sadece birkaç santimetre uzakta kaldı. Kurum, sonraki testlerde olumlu sonuç alacaklarından emin olduklarını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı'na bağlı Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), uzun süredir geliştirdiği teknoloji hakkında bugün yeni bir açıklama yaptı. Kurum, Gremlins projesi kapsamında havada drone yakalamaya çok yaklaştıklarını belirtti.

DARPA, proje için üç X-61A Gremlins Hava Aracı (GAV) drone ile toplam 9 uçuş testi gerçekleştirdi. Bu testlerde, GAV uçakları, Lockheed C-130 Hercules model uçaklardan uzatılan yerleştirme cihazlarıyla yanaşmaya çalıştı. Ancak 9 denemeden 9'u başarısız oldu. Bundan sonraki denemelerde de olumlu sonuçlar alınacağından emindirler:Kurum ayrıca yaptığı açıklamada elde edilen başarılı sonucun nedenini de açıkladı. Bu açıklamaya göre, göreli hareket beklenenden daha dinamik olduğunda denemeler olumlu sonuç vermedi. Testlerde kullanılan GAV drone'lar uçağa yanaşamayınca paraşüt yardımıyla güvenli bir şekilde iniş yaptı. Ajans, testlerde elde ettikleri verileri analiz edeceklerini ve şu anda gelişmiş tasarım ve modeller üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Gremlins projesinin yöneticisi Scott Wierzbanowski, bir sonraki girişimlerinde başarılı bir sonuca sahip olacaklarından emin olduklarını söyledi.