Dimensity serisine iki yeni amiral gemisi ekleniyor

Dimensity serisine iki yeni amiral gemisi ekleniyor

1 Kasım 2020 0 Yazar: admin

MediaTek'in bu yıl en çok satan yonga seti serisi haline gelen Dimensity önümüzdeki yıl için iddialı bir şekilde hazırlanıyor. Seriyi yenileyecek olan MediaTek, Cortex-A78 çekirdekleriyle başlayacak. Geçtiğimiz yıllarda Helio X ile yaşadığı hayal kırıklığını tekrarlamak istemeyen MediaTek, güçlü ama daha maliyetli yonga setlerine odaklanıyor. Dimensity 1000 serisi yonga setlerinde Cortex-A77 çekirdeği bulunurken, uygun fiyatlı üst düzey telefonlarda yerini aldı.

Önümüzdeki yıldan itibaren aynı strateji devam edecek. Şirketin iki yeni Dimensity yonga seti, MT6893 ve MT6891 hazırladığı iddia ediliyor. Yonga setleri, güçlü Cortex-A78 çekirdeğinden ve büyük olasılıkla Cortex-A55 verimlilik çekirdeğinden oluşacak. Yine 2 + 6 veya 4 + 4 şeklinde diziler olacak. MediaTek'in 6nm veya 5nm işleminde yeni yonga setleri tasarlayacağı belirtiliyor. Bu yüzden hem performans hem de verimlilik açısından en iyi Dimensity yonga setleri bizi bekliyor olacak. Öte yandan 5G desteği MediaTek'in yükselen trenddeki iddiasını artıracak.

Yeni Dimensity yonga setlerinin önümüzdeki yılın ilk aylarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu yıl Xiaomi, Redmi, Oppo, Realme, Huawei, ZTE gibi birçok marka Dimensity yonga setlerini dahil etti. Yeni yonga setleri yarışa aynı hızda katılacak.