Her Ay 1,5 Milyon Turist Geliyordu! Amsterdam Belediyesi’nden Esrar Satan Kafelerle İlgili Karar

Her Ay 1,5 Milyon Turist Geliyordu! Amsterdam Belediyesi’nden Esrar Satan Kafelerle İlgili Karar

8 Ocak 2021 0 Yazar: admin

Daha önce yabancı turistlerin sınır şehirlerinde esrar satan kafelere girmesini yasaklayan Hollanda yeni bir adım atacak. Ülkedeki kenevir kafelerinin yüzde 30'una sahip olan Amsterdam'da, koronavirüs salgını öncesinde her ay 1,5 milyon turist bu kafeleri ziyaret etti.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema ile savcı ve polis yetkilileri, önümüzdeki dönemde yabancı turistlerin esrar satan kafelere girmesini yasaklamayı planladı.

Halsema tarafından belediye meclisine gönderilen plana göre kahvehanelere sadece Hollandalıların girmesine izin verilecek.

Amsterdam'da esrar kafe sayısı Son 2000 yılından bu yana 283'ten 166'ya düşürüldü. Buna rağmen esrar satışlarında istikrarlı bir artış var. Bazı kafelerin satışları yüzde 200 arttı.

Başkan Halsema'ya göre Amsterdam'a ucuz uçak biletleri ile gelen yabancı uyuşturucu turistlerinin katkısı büyük.

Hollanda'nın diğer şehirlerinde yabancı turistlere esrar kafeleri yasaklandı, Amsterdam Belediyesi Savcı ve polis, yeni plan sayesinde yabancı uyuşturucu turistlerinden ve neden oldukları sorunlardan kurtulmak istiyor. Planın bir diğer amacı da esrar pazarını daha şeffaf hale getirmektir.

Belediye ve güvenlik birimleri, bu önlemin son yıllarda hızla büyüyen hafif uyuşturucu ticaretinin ağır uyuşturucu ortamına karışmasını engelleyeceğini düşünüyor.

Plan kapsamında şehirdeki kahvehane sayısının, en fazla 73 ile sınırlandırılması öngörülüyor.