MediaTek, Yapay Zeka Destekli TV İşlemcisini Tanıttı

MediaTek, Yapay Zeka Destekli TV İşlemcisini Tanıttı

9 Ekim 2020 0 Yazar: admin

Mobil işlemci sektörünün önde gelen firmalarından biri olan MediaTek, bugün yaptığı duyuru ile akıllı televizyonlar için geliştirdiği MediTek MT9602 işlemciyi tanıttı. Peki, yapay zeka ile desteklenen MediaTek MT9602, özellikleri ile kullanıcılara ne vaat ediyor? MediaTek'in akıllı TV'ler için geliştirdiği işlemcinin özelliklerine daha yakından bakalım.

Motorola'nın akıllı televizyonunda ilk kez kullanılacağı açıklanan bu işlemci aynı zamanda ARM Cortex-A53 tabanlı dört çekirdekli CPU ve ARM Mali-652 MC1 GPU'dur. veya barındırma.

MT9602 kodlu yeni nesil işlemci, yapay zeka özellikleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Ayrıca Al-PQ (görüntü kalitesi) ve Al-AQ (ses kalitesi) gibi yapay zeka çözümlerine sahip olan işlemci, bu bölümde akıllı televizyon kullanıcılarına oldukça kaliteli bir deneyim sunmayı hedefliyor. HDR'yi destekleyeceğini ifade eden MediaTek, bu televizyonların Android 10 işletim sistemi ile çalışacağını da belirtiyor.

MediaTek, akıllı televizyonlar için geliştirilen yapay zeka destekli MediaTek MT9602 işlemcisini resmi olarak duyurdu.

MediaTek MT9602 Özellikleri

MediaTek'in açıklamalarına göre Dolby Atmos surround ses, Dolby Vision, AV1 ve AVS2 kod çözme, üç HDMI 2.1a uyumlu bağlantı noktası, HDR, HDR10 +, BBC HLG gibi birden çok HDR standardını da destekliyor.