Oxford Üniversitesinin Kovid-19 aşısı yıl sonundan önce hazır olabilir

Oxford Üniversitesinin Kovid-19 aşısı yıl sonundan önce hazır olabilir

12 Eylül 2020 0 Yazar: admin

Oxford Üniversitesi ve ilaç firması AstraZeneca’nın ortak geliştirdiği Kovid-19 aşısının klinik denemelere ara vermesine rağmen yıl sonu veya 2021 başında hazır olabileceği belirtildi.

Oxford Üniversitesi’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı denemeleri, bir gönüllünün olumsuz tepki vermesi nedeniyle askıya alındı. New York Times gazetesi, İngiltere’deki açıklamalarda bir katılımcının transvers miyelit (omurilikte iltihaplanma) geliştirdiğini iddia etti. Klinik çalışmaların ne zaman devam edeceğine dair bir şey söyleyemeyeceğini kaydeden Soriot, aşının onaya sunulması için yıl sonuna kadar yeterli veriye sahip olacaklarını düşündüklerini belirtti. Soriot, “Bu diğer aşı denemelerinden farklı, tüm dünya çalışmaları izliyor. Duruyorlar, araştırma yapıyorlar ve baştan başlıyorlar.” Oxford Üniversitesi ve ilaç firması AstraZeneca’nın birlikte geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının, klinik denemelerin askıya alınmasına rağmen yıl sonu veya 2021 başında hazır olabileceği belirtildi.

AstraZeneca’nın CEO’su Pascal Soriot yaptığı açıklamada, “olumsuz gelişmeler” nedeniyle aşılama çalışmalarının durdurulmasının nadir olmadığını belirtti. Sonunda hala bir aşımız olabilir. “Üçüncü aşama onay öncesindeki son aşama olarak görülürken şu ana kadar İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika’da onbinlerce kişide aşı adaylarını denedi.

Birkaç dozda uygulanacak aşı adayı, üçüncü aşama denemeleri yapılıyor.